Blednutie koralových útesov v najmenej 53 krajinách, teritóriách alebo miestnych ekonomikách bolo potvrdené od februára 2023 do súčasnosti, uviedli vedci z NOAA a Medzinárodnej iniciatívy pre koralové útesy (ICRI).
K vyblednutiu dochádza, keď koraly kvôli vysokej teplote vypudia riasy, ktoré im dodávajú život a farbu. Pokiaľ je tento jav vážny a trvá dlhú dobu, môžu koraly uhynúť. Koralové útesy sú dôležité ekosystémy, ktoré udržujú podmorský život, chránia biodiverzitu a spomaľujú eróziu.
K ich vyblednutiu dochádza v rôznych oblastiach už dlhšiu dobu. V najväčšom ekosystéme koralových útesov na svete, austrálskom Veľkom bariérovom útese, postihlo v roku 2022 blednutie 90 percent posudzovaných koralov. Floridský koralový útes, ktorý je tretí najväčší na svete, zažil v minulom roku výrazné vyblednutie.
Aby však mohol byť tento jav vyhlásený v celosvetovom meradle, musí byť významné vyblednutie zdokumentované v každej z hlavných oceánskych panvíc, vrátane Atlantického, Tichého a Indického oceánu, a to ako na severnej, tak na južnej pologuli.
Správa vedcov znamená druhé celosvetové blednutie koralov za posledných desať rokov; jeho predchádzajúca globálna vlna skončila v máji 2017.
Vtedy ju spôsobil silný klimatický jav El Niňo, ktorý ohrial svetové oceány. Vlna vyblednutiu trvala tri roky a podľa vedcov bola horšia ako predchádzajúce zaznamenané prípady v rokoch 2010 a 1998. Tohtoročné blednutie koralov nasleduje po tom, čo bol rok 2023 označený za najteplejší v histórii merania.