Flickr
StoryEditor

Temná stránka bylinnej medicíny. Kyselina, ktorá spôsobuje rakovinu

27.10.2017, 00:01
Autor:
sansan
Kyseliny aristolochové a ich deriváty sa vo veľkej miere podieľajú na vzniku rakoviny pečene na Taiwane a v celej Ázii.

Kyselina aristolochová, rastlinná zlúčenina, ktorá sa nachádza v mnohých tradičných liekoch, bola predtým spojená so zlyhaním obličiek, rovnako ako s rakovinou močového traktu. Vzhľadom na tieto známe toxické účinky boli v niektorých krajinách obmedzené alebo zakázané bylinky obsahujúce túto zlúčeninu, ktoré sú však stále dostupné na internete, píše magazín Science.

Analýzou početných vzoriek z Taiwanu a iných krajín v Ázii a inde, sa najnovšie preukázali účinky kyseliny aristolochovej v hepatocelulárnom karcinóme, čiže primárnom nádore pečene. Patrí medzi jeden z celosvetovo rozšírených karcinómov. Autori ukázali, že používanie tohto lieku je naďalej rozšírené v Ázii a najmä na Taiwane a zdá sa, že zvyšuje riziko rôznych typov rakoviny.

Mnohé tradičné liekopisy zahŕňajú vlkovec obyčajný (na fotografii) a príbuzné rastliny, ktoré obsahujú nefrotoxíny a mutagény vo forme aristolochových kyselín a podobných zlúčenín. Kyselina aristolochová sa podieľa na viacerých typoch rakoviny, niekedy s veľmi vysokou mutačnou záťažou, najmä pri uroteliálnom karcinóme  horného močového traktu.

Stopy sa našli aj v Európe

Zlyhania obličiek a karcinóm vplyvom tejto kyseliny prevažujú na Taiwane, ale ich úloha v hepatocelulárnych karcinómoch zostáva nepreskúmaná. Preto vedci sekvenovali celé gény 98 hepatocelulárnych karcinómov z dvoch nemocníc na Taiwane a zistili, že 78 percent z nich vykazuje charakteristický mutačný znak expozície kyseliny.

Následne hľadali jej znaky v 1400 hepatocelulárnych karcinómoch z rôznych geografických oblastí. V Číne sa našlo 47 percent, v Kórei a japonsku 13 a 2,7 percenta, a tiež 4,8 a 1,7 percenta v Severnej Amerike a Európe. 

Ešte začiatkom deväťdesiatych rokov neúmyselná liečba s bylinami obsahujúcimi kyselinu aristolochovú na belgickej klinike na zníženie telesnej hmotnosti spôsobila zlyhanie obličiek u 100 žien, pričom sa u mnohých z nich neskôr vyvinul uteroliálny karcinóm močového mechúra. Následne sa objavili ďalšie správy o zlyhaní obličiek a rakovinách v dôsledku otravy kyselinou a zistilo sa, že bola tiež zodpovedná za balkánsku endemickú nefropatiu. 

01 - Modified: 2022-12-03 09:05:00 - Feat.: - Title: Slávny chirurg Christiaan Barnard: Revolučnou operáciou sa zapísal do dejín, čelil však pre ňu aj kritike 02 - Modified: 2022-12-02 08:41:29 - Feat.: - Title: Vypestujte si doma vlastných bojovníkov proti prechladnutiu: Tieto bylinky uľavia od kašľa či nádchy 03 - Modified: 2022-11-14 14:00:00 - Feat.: - Title: Rakovina prostaty môže byť v ranom štádiu bez príznakov: Akým vyšetrením sa dá odhaliť? 04 - Modified: 2022-11-08 23:00:00 - Feat.: - Title: Antibiotikum budúcnosti: Veľmi nádejný liek je z cesnaku, hovorí profesor Štěpánek 05 - Modified: 2022-11-03 23:00:00 - Feat.: - Title: Dlhý covid a jeho dopad na človeka: Je to aktívne ochorenie, nie zotavovanie, tvrdí primárka neurológie
menuLevel = 2, menuRoute = science/medicina, menuAlias = medicina, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
05. december 2022 05:55