Potrhaná, porezaná, rozškrabaná / pokožka aspoň dovoľuje sledovať / proces hojenia. //
Nepočujem, či sa mi vnútri trhajú vlhké nitky. / V panike pozorujem kožu. // Musí predsa odrážať, čo sa deje dnu!
Poetka Mária Ferenčuhová to vo svojej básni Fotografie opísala presne. Dráma ľudských útrob – so všetkými ich orgánmi – zostáva pre voľné oko neviditeľná. Až do momentu, kým si nezačneme všímať odkazy, ktoré nám posielajú. Neraz práve prostredníctvom kože.
Žiaľ, má to aj odvrátenú stranu. Kým o chorobách vašich pľúc či ciev nemusí vedieť nikto ďalší, kožu neschováte. Práve preto jej ochorenia dokážu potrápiť psychiku viac ako iné. Čo všetko sa nám naša vonkajšia pokrývka tela snaží sprostredkovať a ako si s jej šiframi, ako aj so zjavnými ochoreniami, poradiť?
Najväčšia výzva dermatológie
Leto sa ešte neskončilo, začnime preto od témy, ktorá je najhorúcejšia v doslovnom i prenesenom zmysle slova: koža verzus slnko. Možno vás to prekvapí, no kožné nádory v súčasnosti tvoria 25 až 30 percent z ich celkového počtu. A smrteľný dokáže byť každý jeden z nich, hoci miera ich agresivity sa výrazne líši.
Na čele peletónu je melanóm – a to s výrazným náskokom. Metastázuje rýchlo, pričom prognóza prežívania je v takom prípade mimoriadne zlá: priemerne štyri až jedenásť mesiacov.
„Aktuálne je na Slovensku každoročne diagnostikovaných asi 800 až 1 000 melanómov,“ informuje Slavomír Urbanček, prednosta Dermatovenerologickej kliniky Nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. „Vďaka kampaniam a lepšiemu prístupu k informáciám našťastie stúpa počet záchytov práve vo včasných štádiách.“
Melanóm patrí vôbec k najväčším výzvam súčasnej medicíny. Aj preto, že neustále dokáže prekvapovať. „Napriek tomu, že som ich už videla stovky, každý rok sa vyskytnú raritné varianty, s ktorými sa nikto z nášho tímu ešte nestretol. Melanómy bez pigmentu, medzi prstami, na genitáliách, pod nechtom,“ povedala pre český ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.