StoryEditor

Slováci vyvíjajú vakcínu: Je unikátna, pracujeme aj na lieku proti covidu

23.02.2021, 23:00
Podľa Michala Fressera, riaditeľa slovenskej biotechnologickej spoločnosti Axon Neuroscience v boji s pandémiou koronavírusu nestačí mať len očkovaciu látku, ale aj špecifickú liečbu. Táto firma pracuje na oboch, no ich vývoj môže byť kvôli nedostatku financií ohrozený.
  • S predstaviteľmi firmy Axon Neuroscience, jej riaditeľom Michalom Fresserom a Jurajom Šalapom z tímu projektu vakcíny COVIDAX sme sa rozprávali aj o tom
  • čím sa ich vakcína proti koronavírusu líši od tých ostatných

  • kedy by sa mohla dostať medzi ľudí

  • ako to vyzerá s vývojom lieku proti COVID-19

  • komu by mohol pomôcť

  • čo hovoria na ruskú vakcínu Sputnik

  • či koronavírus niekedy zmizne

Kedy ste s vývojom vakcíny COVIDAX začali?

Fresser: Prvá idea vznikla začiatkom marca minulého roka v situácii, keď sme postupne vstupovali do prvého lockdownu.

V tom momente, pri prvej analýze dát zo zahraničia, kde už koronavírus plne prepukol, sme si uvedomili, že najrizikovejšia skupina pacientov sú tí najstarší.

A práve špecifické a veľmi smutné bolo pozerať sa na príbeh Talianska, kde sme videli, že ľudia nad 70 rokov mali vážnejšie problémy a vekom sa stupňovali.

To bol signál pre náš tím, že sme sa viac ako 20 rokov venovali vývoju vakcíny proti Alzheimerovej chorobe, ktorá postihuje populáciu práve nad 50 rokov.

V našich klinických skúškach sme mali pacientov, ktorých priemerný vek bol viac ako 70 rokov a práve pri dizajne vakcíny proti Alzheimerovej chorobe sme sa venovali špecifickej technológii vakcíny, aby bola schopná nabudiť dostatočným množstvom imunitný systém aj u takto starých ľudí, ktorí trpia sprievodnými ochoreniami.

To je vo všeobecnosti veľká výzva a výrobcovia vakcín proti chrípke to veľmi dobre poznajú, že ich účinnosť u osôb takého vysokého veku rapídne klesá.

Na základe týchto skúseností sme si povedali, prečo nevyužiť technologický koncept, ktorý funguje, máme ho overený u takmer 300 pacientov, ktorí prešli klinickým skúšaním.

Použili sme rovnaký prístup analýzy štruktúry vírusu, aký sme použili pri Alzheimerovej chorobe aby sme identifikovali kľúčové oblasti vírusu, ktoré sú zodpovedné za infekciu.

A takým spôsobom sme sa snažili vytvoriť veľmi cielenú vakcínu, ktorá má schopnosť fungovať dostatočným spôsobom aj u ľudí, ktorí sú starší ako 70 rokov.

Na snímke Michal Fresser, riaditeľ firmy Axon Neuroscience.

Axon Neuroscience

Vaša vakcína je teda založená na úplne odlišnom princípe ako ostatné očkovacie látky proti koronavírusu.

Fresser: Áno, koncept je proteínový, nevyužívame genetickú informáciu ani vo forme mRNA ani vo forme DNA. Využívame len kľúčové časti obalovej bielkoviny koronavírusu, ktoré sú zodpovedné za vstup vírusu do ľudskej bunky a ten sa takýmto spôsobom ďalej šíri.

Takto povedané to znie jednoducho, ale veľmi pracne sme analyzovali kľúčové oblasti S proteínu a vybrali sme z nich len kratšie a rozhodujúce zložky, ktoré fungujú ako achillova päta. Tie používame v konštrukte vakcíny a následný imunitný systém vytvára len cielené protilátky voči týmto kritickým a rozhodujúcim miestam.

Narozdiel od nás konkurencia, či je to Pfizer alebo AstraZeneca, genetickou informáciou inštruuje imunitný systém produkovať protilátky voči celému S proteínu.

Ak by som na to mohol použiť jednoduché prirovnanie, ktoré rád používam, idú na to kobercovým náletom. Čiže produkujú veľké množstvo protilátok, ale len časť z nich má tú neutralizačnú aktivitu.

My sme sa na to snažili ísť akoby cieleným strieľaním z pištole a vybrať len tie rozhodujúce časti, neutralizačné miesta, aby sme imunitný systém nezahltili a naučili ho budovať protilátky len voči tým rozhodujúcim častiam.

Naša vakcína ho teda oproti tým ostatným menej zaťažuje, čo môže vo finálnom svetle vyústiť v bezpečnejší prístup a rovnako očakávame, že jej technologický koncept bude u staršej generácie fungovať lepším spôsobom.

Počítate pri jej vývoji aj s novými variantmi koronavírusu, ktoré teraz kolujú po svete?

Fresser: Tomu sa práve teraz intenzívne venujeme, pretože v dôsledku limitovaných finančných prostriedkov sa nám ešte nepodarilo spustiť klinické skúšanie na ľuďoch a to nás aj interne núti k rozhodnutiam, či máme uprednostniť buď program vakcíny alebo pr...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2021-02-23 07:37:17 - Feat.: 0 - Title: Vakcína AstraZeneca: Sprevádzajú ju viaceré pochybnosti, svoju hlavnú úlohu však plní dokonale 02 - Modified: 2021-02-21 06:07:23 - Feat.: 0 - Title: Dve dávky vakcíny Pfizer chránia pred covidom na takmer 96 percent, hlási Izrael 03 - Modified: 2021-02-20 06:55:31 - Feat.: 0 - Title: Rusi schválili už tretiu vakcínu. Distribuovať chcú aj do zahraničia 04 - Modified: 2021-02-17 18:22:53 - Feat.: 0 - Title: Izrael: Náš liek proti covidu dokáže zastaviť prehnanú reakciu imunitného systému 05 - Modified: 2021-02-17 13:18:21 - Feat.: 0 - Title: Česko schválilo nádejný liek proti covidu. Pre Slovensko je drahý 06 - Modified: 2021-02-17 09:17:39 - Feat.: 0 - Title: Antiparazitikum schválené na Slovensku skráti dĺžku covidovej infekcie, tvrdí štúdia 07 - Modified: 2021-02-11 20:40:03 - Feat.: 0 - Title: Liek na artritídu výrazne znižuje riziko úmrtia na COVID-19, ukazuje štúdia
01 - Modified: 2023-05-30 12:04:53 - Feat.: - Title: Možnosť úniku covidu z laboratória by sa nemala vylučovať, vyjadril sa čínsky vedec 02 - Modified: 2023-05-15 14:25:14 - Feat.: - Title: Organizátori Giro d‘Italia opätovne zaviedli povinné rúška 03 - Modified: 2023-05-12 09:27:23 - Feat.: - Title: Ministerstvo zdravotníctva posudzuje nákladovú efektívnosť plnej úhrady jednej z HPV vakcín 04 - Modified: 2023-05-03 12:42:18 - Feat.: - Title: Čínsky aktivista, ktorý zdokumentoval začiatky covidu vo Wu-chane, je na slobode 05 - Modified: 2023-04-18 20:27:54 - Feat.: - Title: SARS-CoV-2 bude naďalej spôsobovať významné respiračné ochorenia, tvrdí WHO
menuLevel = 2, menuRoute = science/medicina, menuAlias = medicina, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
05. jún 2023 13:05