StoryEditor

Pozor na zlé kombinovanie liekov. Odborníčka radí, čo robiť v prípade otravy

23.03.2022, 12:21
Autor:
sansan
Pri kombinovaní liekov však nedokážete predpokladať, čo sa môže udiať vo vašom organizme. Ako to riešiť?

Počty ľudí, ktorí majú problémy v dôsledku nežiaducich kombinácií liekov, u nás nesleduje žiadna špeciálna štatistika. Jednotlivé zdravotné poisťovne však majú svoje vlastné dáta diagnóz, predpisovania liekov aj hospitalizácií.

Z nich vyplýva, že k 10 až 20 percent všetkých hospitalizácií ročne vedie práve užitie viacerých druhov liekov, ktorých kombinácia spôsobuje vážne zdravotné ťažkosti ako bolesti a zápaly svalov, poruchy obličiek, dokonca zlyhanie srdca a smrť. Čo spôsobuje otravu najčastejšie?

Problémy vznikajú nielen u ľudí, ktorí majú viacero diagnóz, a preto sa liečia u niekoľkých špecialistov. Riziku nebezpečných kombinácií liekov je vystavený v podstate každý, kto užíva lieky, pretože aj tie, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis (voľnopredajné), fungujú na princípe určitej aktívnej látky. Tá môže v interakcii s  látkou iného liečiva, ale aj s potravinami alebo nápojmi spôsobiť problém.

Na Slovensku je zaregistrovaných približne osemdesiat liekov s účinnou látkou paracetamol, pričom až dve tretiny z nich sú voľnopredajné. Je to obľúbený a najpoužívanejší liek pri domácej liečbe bolesti a teploty,“...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
19. máj 2022 18:15