Čo sa presne deje s mozgom pri Alzheimerovej chorobe?
Najväčším nebezpečenstvom pri tomto ochorení je, že pacienti prichádzajú s prvými klinickými príznakmi kvôli tomu, že ich pociťujú sami alebo ich vidí rodina, veľmi neskoro. Vtedy je už časť mozgu nenávratne poškodená a dochádza k veľkému úbytku nervových buniek v niektorých špecifických oblastiach, ktoré zodpovedajú za príznaky ochorenia. Vtedy je už veľmi ťažké začať efektívnu liečbu, pretože časť mozgu sa zmenšila, a tým pádom dochádza k znefunkčneniu niektorých mozgových oblastí.
Čo teda môže na Alzheimerovu chorobu včas upozorniť?
Získali sme európsky grant, z ktorého budeme financovať väčšiu kampaň, kde budeme presviedčať ľudí, aby sa zbavili presvedčenia, že zabúdanie a niektoré zmeny v správaní sú charakteristickým znakom starnutia, ale že je to chorobný príznak a treba čím skôr navštíviť špecializovaného neurológa alebo psychiatra.
V prípade, že pacient príde v skorších fázach ochorenia, je možné ho na istý čas stabilizovať prostredníctvom nefarmakologických prístupov, ako sú kognitívne tréningy alebo fyzická aktivita. Takto chceme nabádať aj rodinných príslušníkov, aby boli všímavejší a pozorovali prvé príznaky u svojich blízkych.
Niekedy to môžu byť známky počiatočnej demencie, ale u niektorých pacientov to môže trvať ešte niekoľko rokov, pokiaľ sa ochorenia naplno rozvinie. V zahraničí už nastúpili na tento trend a používajú skríning ľudí, ktorí sú v riziku, to znamená dosiahli vyšší vek nad 65 rokov, alebo sa v ich rodine vyskytujú častejšie prípady demencie. V takom prípade je možné u nich vyšetriť molekulové znaky ochorenia, kde dokážeme povedať, že tam prebieha patologický proces mozgu, ktorý sa v nejakom čase môže pretaviť do Alzheimerovej choroby.
Keď ste spomínali skríning, ako ešte v súčasnosti prebieha diagnostika demencie?
Výrazne sa zmenila v priebehu posledných dvoch dekád, keď sme pochopili, že nedokážeme diagnostikovať ochorenie len na základe klinických príznakov, pretože demencia má mnohoraké podoby. Alzheimerova choroba je len jedna z foriem demencií a na to, aby sme mohli stanoviť finálnu diagnózu, potrebujeme mať v rukách rukolapné dôkazy. Môžu to byť výsledky z pozitrón...
Zostáva vám 85% na dočítanie.