Festival vedy a techniky AMAVET
StoryEditor

Blíži sa Festival vedy a techniky AMAVET. Otvoril nám brány do sveta, hovorí účastník

05.11.2021, 07:45
Autor:
sansan
Festival, ktorý otvára Týždeň vedy a techniky na Slovensku, začína už tento pondelok.

Od 1. septembra Asociácia pre mládež vedu a techniku (AMAVET) spustila registráciu už 24. ročníka Festivalu vedy a techniky AMAVET 2021 (FVAT), kde žiaci stredných a základných škôl z celého Slovenska mali možnosť zrealizovať svoje nápady a prihlásiť bádateľské projekty individuálne alebo v dvojčlenných tímoch.

Krajské kolá Festivalu AMAVET sa konali v októbri, z ktorých najúspešnejší súťažiaci postúpili na celoslovenské finále súťaže mladých vedátorov.

Festival  vedy a techniky AMAVET, ktorý otvára Týždeň vedy a techniky na Slovensku, začína v pondelok 8. novembra 2021 o 11:00 h v Zážitkovom centre vedy Aurelium, Bojnická 3 v Bratislave. Organizátori očakávajú účasť Branislava Gröhlinga, ministra školstva, vedy, výskumu a športu.

Samuel Smoter, jeden z účastníkov Festivalu vedy a techniky AMAVET, opísal svoju skúsenosť takto: „AMAVET nám otvoril brány do sveta – či už išlo o súťaže, granty, jazykové pobyty alebo prijatie na vysokú školu bez prijímacích skúšok. Tejto neziskovej organizácii patrí obrovská vďaka za to, čo robia pre mládež a vedu na Slovensku.“

Svoje posolstvo počas otvorenia Festivalu vedy a techniky AMAVET a Týždňa vedy a techniky na Slovensku odovzdajú aj osobnosti dnešnej netradičnej doby, predseda Slovenskej akadémie vied profesor Pavol Šajgalík a slovenský vedec, ktorého poznáme vďaka vývoju slovenských PCR testov, Pavol Čekan.

Víťazi celoslovenského finále Festivalu vedy a techniky AMAVET získavajú postup na prestížne svetové a európske prehliadky a súťaže, kde každoročne zaznamenávajú vynikajúce výsledky. Jedným z nich je aj víťazstvo stredoškoláka Jakuba Gála, ktorý sa v roku 2021 zúčastnil prestížnej svetovej súťaže Regeneron ISEF, kde získal 2. miesto.

19. máj 2022 13:23