StoryEditor

Buďme hrdí na seba a na Slovensko. Tak znelo posolstvo súťaže mladých vedátorov

10.11.2021, 16:05
Autor:
sansan
Uskutočnil sa už 24. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET, ktorá oceňuje slovenských žiakov za ich projekty. Buďme hrdí na seba a na Slovensko sa stalo jeho posolstvom.

„Pozerám sa na vás a vidím všetky zaplnené rady, vidím vaše oči a cítiť to na vás, že pre vedu žijete. Tieto projekty ste robili po večeroch a počas voľného času. Prirodzene chcete vyhrať a želám vám veľa šťastia. Aj ja som šťastný, že vás môžeme vidieť a prídem aj na budúci rok a v súťaži vás absolútne podporím. Pre mňa je to úplne niečo nové. O AMAVET-e som veľa nevedel. Som šťastný, že ste tu a prídete aj nabudúce. Keď dnes nevyhráte, tak vyhráte o rok alebo neskôr!“

Týmito slovami podporil súťaž mladých vedátorov známy slovenský vedec Pavol Čekan, zo spoločnosti MultiplexDX, ktorí daroval organizátorom Festivalu vedy a techniky AMAVET PCR testy, aby účastníci slovenského finále mohli prezentovať svoje vedátorské projekty prezenčne za prísnych hygienických podmienok v priestoroch Zážitkového centra vedy Aurelium v Bratislave.

Predseda SAV: AMAVET je jedno z najúžasnejších podujatí

24. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET (FVAT) sa uskutočnil od 8. do 9. novembra 2021 ako Otváracie podujatie Týždňa vedy a techniky na Slovensku (TVT), konané prezenčne.

Z krajských kôl postúpilo na celoslovenské finále 61 súťažiacich so 44 vedátorskými projektami. Celkový počet účastníkov, vrátane sprevádzajúcich učiteľov, odbornej hodnotiacej komisie, hostí a organizátorov bol 120.

Už piaty rok je odborným garantom FVAT Slovenská akadémia vied spoločne so Žilinskou univerzitou, Prírodovedeckou fakultou UK v Bratislave, Univerzitou P.J. Šafárika v Košiciach a Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave.

Za všetkých garantov v otváracom príhovore prehovoril predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík, ktorý zdôraznil význam FVAT už oslovením účastníkov: „Milé budúce kolegyne a kolegovia. AMAVET je jedno z najúžasnejších podujatí, ktoré na Slovensku máme. Dôvod je jednoduchý – budúcnosť si musíme pestovať dnes, pretože to, čo urobíme dnes sa prejaví v budúcnosti.“

SAV bola v tomto roku aj sponzorom podujatia, pretože jej Virologický ústav urobil analýzu PCR testov všetkým účastníkom festivalu AMAVET, čím umožnil bezpečný priebeh podujatia.

Zaujímavá diskusia o štyroch témach

Súčasťou otvorenia Týždňa vedy a techniky na Slovensku bola pre účastníkov FVAT aj krátka motivačná diskusia s hosťami a podporovateľmi festivalu AMAVET.

Očakávaná účasť ministra školstva sa pred podujatím zmenila na účasť štátneho tajomníka, ktorý bol poverený vážnejšími úlohami a nakoniec tesne pred budúcich vedcov prišiel generálny riaditeľ Sekcie vedy a techniky Ministerstva školstva vedy, výskumu a športu SR Róbert Ševčík.

Ďalšími účastníkmi debaty boli Pavol Šajgalík, predseda Slovenskej akadémie vied, Pavol Čekan,  slovenský vedec pôsobiaci v oblasti molekulárnej biológie, biochémie a molekulárnej onkológie a za hostiteľa Marián Giba, PhD., predseda AMAVET-u.

Spolu diskutovali o 4 témach - Potreby škôl v súvislosti s popularizáciou vedy a techniky a podpora mladých talentov. Motivovanie žiakov študovať prírodné a technické vedy. Búranie mýtov o tom, ako pracuje vedec „v bielom plášti“. Odprezentovať vedecké poznatky zrozumiteľne publiku je najdôležitejšie.

Po zaujímavej diskusii pred mladými vedátormi z celého Slovenska zaznelo aj posolstvo Otvorenia TVT od Šajgalíka: „Súčasná pandémia má aj pozitívnu stránku. Uzavreli sa hranice a nič sme nemohli doviezť z Ameriky ani z iných krajín. Vtedy nastúpili úplne kvalifikovaní slovenskí vedeckí pracovníci a zrazu „zachránili“ Slovensko. Všetci si preto uvedomujeme, že tu existujú ľudia so zmyslom robiť dobrú vedu aj v Slovenskej republike. Buďme hrdí na seba a na Slovensko.“

Buďme hrdí na seba a na Slovensko sa stalo posolstvom z Otvorenia TVT a FVAT AMAVET 2021. Aj napriek vysokej úrovni súťažných projektov, však nemohli zvíťaziť na celoslovenskom finále všetci. Veda je už taká, že neúspech posúva poznanie vpred. Mnohí žiaci si to už uvedomujú aj v tomto veku.

Dôkaz o tom prišiel sms správou od učiteľky Mirky Feretovej z Katolíckej spojenej školy sv. Mikuláša v Prešove: „Chcem vám všetkým poďakovať za moje deti, ako vždy idú domov z festivalu AMAVET nadšené, plné elánu na ďalšiu prácu. Je skvelé, že ste našli odvahu uskutočniť FVAT prezenčne“.

01 - Modified: 2022-11-07 07:42:16 - Feat.: - Title: Slovenský Týždeň vedy a techniky prinesie desiatky prednášok, festivalov, ale i súťaží 02 - Modified: 2021-11-05 06:43:36 - Feat.: - Title: Blíži sa Festival vedy a techniky AMAVET. Otvoril nám brány do sveta, hovorí účastník 03 - Modified: 2021-09-20 16:14:47 - Feat.: - Title: Štartuje ďalší ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET 04 - Modified: 2021-09-20 15:19:15 - Feat.: - Title: Slováci zažiarili v Európskej súťaži mladých vedcov 05 - Modified: 2021-06-03 10:26:20 - Feat.: - Title: Zajtra štartuje štvrtý ročník vedeckej súťaže školákov, prebehne online
menuLevel = 2, menuRoute = science/nove-technologie, menuAlias = nove-technologie, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
04. október 2023 18:18