Reuters
StoryEditor

Umelá inteligencia odhadne, kedy zomriete

29.06.2018, 00:00
Autor:
sansan
Spoločnosť Google má dosah na takmer všetky aspekty digitálneho života ľudí, od e-mailu a vyhľadávania až po mapy a kalendáre. A teraz môže technologický gigant dokonca určiť, kedy zomriete.

Systémy jeho umelej inteligencie (AI) dokážu analyzovať pacientovu anamnézu, aby pomohli lekárom urobiť presnejšie predpovede o jeho zdraví.

95 percentná presnosť

Jeho tím použil nový typ algoritmu AI na predpovedanie pravdepodobnosti úmrtia u nemocničných pacientov v dvoch nemocniciach, píše sa v práci publikovanej v časopise Nature. Pri predikcii úmrtia pacienta boli na 95 percent presné v prvej nemocnici a na 93 percent presné v tej druhej.

V jednom prípade lekári odhadovali, že žena s rakovinou, ktorá prišla do mestskej nemocnice s vodou v  pľúcach, mala počas jej pobytu 9,3 percentnú šancu, že umrie. Nová forma algoritmu Googlu uviedla, že riziko smrti bolo vyššie, 19,9 percenta. Žena o niekoľko dní zomrela.

Google je jednou z mnohých spoločností, ktoré sa snažia aplikovať technológiu AI na riešenie niektorých problémov, ktorým čelí zdravotnícky sektor. V tomto prípade umelá inteligencia používa neurónové siete, ktoré sa ukázali efektívne pri zhromažďovaní údajov a následnom používaní na zisťovanie a zlepšenie analýz. Môže predpovedať množstvo výsledkov pacientov vrátane toho, ako dlho môžu ľudia zostať v nemocniciach, ich šance na opätovnú hospitalizáciu a šance, že čoskoro zomrú."

Lepšia diagnóza

Algoritmus dokáže načítať ručne napísané poznámky vo formáte PDF alebo na starých grafoch. To všetko by mohlo pomôcť lekárom k lepšej diagnostike pacienta.

Predpovedanie smrti pravdepodobne vyvoláva obavy medzi tými, ktorí majú strach z toho, že umelá inteligencia môže mať raz príliš veľa kontroly nad ľuďmi. A pri technológii Googlu narastajú rôzne etické pochybnosti o tom, ako sa používa a kto k nej pristupuje.

Podľa správy je doterajším zistením, že systém Googlu je rýchlejší a presnejší ako iné techniky pri hodnotení lekárskej anamnézy pacienta. Nakoniec by spoločnosť chcela na kliniky uviesť radu nových nástrojov AI, ktoré dokážu presne predpovedať symptómy a choroby.

28. máj 2022 03:55