Aj keď si mnohí myslia, že infarkt je len mužskou záležitosťou, je to práve naopak. Choroby obehového systému sú najčastejšou príčinou smrti u žien. Vyžiadajú si viac životov než zhubné novotvary, píše Zdena Lacková pre magazín Rodina DNES.
Iné príznaky ako muži
Pritom ako by táto téma bolo stále tabu. „Nehovorí sa o tom. Riešime starnutie pleti, gynekologické problémy, straší nás rakovina prsníka alebo nezvyčajne vyzerajúci pehy, ale infarkt, ten naozaj ženy nepreberajú. Jedine snáď že stretol nášho známeho, " hovorí Zdenka Nová, ktorá zástavu srdca prekonala už v štyridsaťpiatich rokoch.
Vtedy jej začalo byť zle v lete, takže motanie hlavy, pocit obrovské únavy a bolesti v bruchu pripisovala horúčave a prepracovanosti. Bola by si šla ľahnúť a vyspať sa z toho, ale manžel bol našťastie nekompromisný a odviezol ju na pohotovosť. To jej zachránilo život. Ženy si jednoducho myslia, že „im sa to stať nemôže." Navyše príznaky prehliadajú, mnohokrát ich ani nerozpoznajú. Infarkt u nich totiž neprebieha navonok nijako dramaticky a viditeľne.
Časť pociťuje bolesť na hrudi, rovnako ako muži, ale mnohé necítia nič mimoriadne, „len" dýchavičnosť, slabosť či malátnosť. Občas sa objavuje nevoľnosť, závrat, pálenie záhy, tlak v hornej časti brucha alebo bolesť v hornej časti chrbta. Ženy často tieto príznaky prisudzujú tráviacim alebo reumatickým ťažkostiam, zvádzajú ich na zlú kondíciu, prepracovanie alebo stres.
Infarkt sa môže odhaliť až z krvi
Ako teda lekár v týchto prípadoch infarkt rozpozná? Pre laboratórnu diagnostiku infarktu myokardu, ktorý nemá jasné známky na EKG, sa používa stanovenie koncentráciou troponínu v krvi. Je to bielkovina, ktorá sa uvoľní pri poškodení srdcového svalu počas zástavy srdca. Vyšetrenie si lekár vyžiada pri podozrení na srdcovú zástavu ihneď po príchode pacienta na pohotovosť alebo pri akútnom príjme v nemocnici. Môže byť opakované po šiestich či dvanástich hodinách.
Dobrou správou nielen pre ženy je, že v laboratóriách majú teraz k dispozícii novú generáciu testov. „Skôr používané metódy stanovenia troponínu neumožňovali zistiť malá zvýšenie ich koncentrácie, takže najmä u žien nemuselo byť malé poškodenie srdcového svalu zachytené," vysvetľuje doktorka Janka Franeková, vedúca Oddelenia klinickej biochémie IKEM v Prahe. Lekári tak podľa nej vďaka novým, vysoko citlivým metódam stanovenia troponínu môžu skôr a efektívnejšie diagnostikovať nielen infarkt myokardu, ale akékoľvek poškodenie buniek srdcového svalu.
Zatiaľ čo niektoré z rizikových faktorov vzniku srdcového infarktu, ako je vek, pohlavie, rodinné dispozície, možno ovplyvniť len ťažko, mnoho sa dá regulovať úpravou životosprávy a pomocou liekov. Kardiológ Michal Vráblík odporúča nahrádzať tuky menej vhodné - nasýtené a trans - za vhodnejšie nenasýtené. Okrem toho by si podľa neho mali dať ľudia pozor najmä na jednoduché cukry, teda prírodné sladidlá, a medzi nimi potom zvlášť na tie s vyšším obsahom ovocného cukru - fruktózy.