Či už v kozmetike alebo v ortopédii, prípadne pri obyčajnej nádche. Všade tam pomáha. Pritom v našom tele sa bežne nachádza. Kyselina hyalurónová. Kde všade nám dokáže pomôcť?
Kyselina hyalurónová sa v ľudskom tele vyskytuje prirodzene, ako číra a priehľadná látka. „V ľudskom organizme sa nachádza zhruba 15 gramov. Nachádza sa v koži, pupočnej šnúre, kĺbovej tekutine a v sklovci. Je tiež dôležitou súčasťou medzibunkových priestorov dýchacích ciest a prirodzenou súčasťou sliznice nosa,“ spresnila MUDr. Renáta Kučerová z ORL ambulancie pre deti a dospelých v Bratislave. Okrem pľúc sa významné množstvo nachádza aj v obličkách, mozgu a vo svaloch. Kyselina hyalurónová funguje v medzibunkových priestoroch ako špongia a má výraznú hydratačnú schopnosť. Rozpad kyseliny hyalurónovej v ľudskom tele je však pomerne rýchly.
Najčastejšie sa s kyselinou hyalurónovou môžeme stretnúť pri zmierňovaní ťažkostí súvisiacich s kašľom, prechladnutím a s nádchou. Často sa využíva pri dýchacích a iných infekciách, keď ju treba dodávať zvonka. Prípravky s obsahom kyseliny hyalurónovej pomáhajú pri ochoreniach horných i dolných dýchacích ciest, sú prírodné, hypoalergénne, bez konzervantov, s regeneračným účinkom, nevytvárajú návykovosť, je možné ich bezpečne a dlhodobo užívať, sú vhodné pre deti i dospelých. „V dýchacích cestách totiž udržiava vlhké prostredie, znižuje opuch a zmierňuje zápal,“ dodala lekárka. Tým, že dokáže vypĺňať priestory medzi bunkami, zabraňuje prieniku baktérií, vírusov a cudzorodých látok do organizmu. Vytvára akýsi filter alebo bariéru proti šíreniu toxických látok.
Kde sa využíva kyselina hyalurónová
Ochorenie dýchacích ciest
- v dýchacích cestách udržiava vlhké prostredie
- znižuje opuch sliznice a zmierňuje zápal
- obnovenie správnej hydratácie slizníc podporuje vlastné obranné mechanizmy organizmu prirodzeným spôsobom
Ortopédia
- podáva sa do kĺbov na potlačenie bolesti pri artróze, ale aj mimo kĺbu na potlačenie zápalovej bolesti
- môže sa podávať aj diabetikom do oblasti zapálených a poškodených šliach
Kozmetika a plastická chirurgia
- najčastejšie sa využíva na vyhladenie vrások, napnutie pleti, výplň pier
- okrem toho hydratuje, regeneruje a chráni pokožku pred vonkajšími vplyvmi
- urýchľuje hojenie rán
Oftalmológia
- v očnej chirurgii sa využíva už od roku 1979, chráni jemné očné tkanivá, predovšetkým endotel rohovky pred poškodením počas chirurgického výkonu
- využíva sa aj ako náhrada sklovca pri operácii šedého zákalu
Článok bol uverejnený v magazíne Fit život.