StoryEditor

Voda s cukrom má rovnaký efekt ako energetické nápoje, tvrdia odborníci

14.12.2015, 23:00
Autor:
HNstyle.skHNstyle.sk

Reklamy, marketingové stratégie, ale aj sponzoring v nás roky budujú presvedčenie, že energetické nápoje by mali byť súčasťou športovej tašky každého atléta. Je však naozaj potrebné piť ich, aby sme si zabezpečili maximálny výkon?

Podľa štúdie výskumníkov vo Veľkej Británii sa zistilo, že nasypanie obyčajného cukru do vody je všetko, čo potrebujeme na potlačenie únavy pri vytrvalostných športoch, píše internetový portál sciencealert.com. Výskumníci z Univerzity v Bath testovali účinky oboch druhov nápojov, so sacharózovým základom a s glukózovým základom, pri vytrvalostnej cyklistike, aby porovnali zabraňovanie poklesu uhľohydrátov v hladine glykogénu v pečeni tela. „Zásoby uhľohydrátov v našej pečeni majú zásadný význam pri vytrvalostných cvičeniach, keďže nám pomáhajú udržať stabilnú hladinu cukru v krvi,“ vysvetľuje výskumník Javier Gonzalez.

Sacharóza aj glukóza sú uhľohydráty, ktoré poznáme pod pomenovaním - jednoduché cukry. Sú telom rýchlo absorbované a použité na výrobu energie. Avšak z molekulárnej perspektívy sú celkom odlišné. Glukóza je takisto monosacharid ako aj iný druh cukru – fruktóza. Keď skombinujeme glukózu a fruktózu, vznikne sacharóza, ktorá je definovaná ako disacharid. Zatiaľ čo veľa športových a energetických nápojov používa sacharózu, niektoré používajú čisto glukózu. Nášmu jazyku všetky chutia rovnako, ale keď sa rozkladajú v našom tele, rozdiel je pozorovateľný.

 

 

Molekulárna štruktúra týchto cukrov ovplyvňuje rýchlosť, ktorou ich môžeme absorbovať v čreve. Sacharóza sa absorbuje najrýchlejšie, čo znamená, že čisto glukózové športové nápoje môžu spôsobiť črevné nevoľnosti. Výskumníci preto odporúčajú jednoducho nasypať trocha cukru do vody, ako preferovanú metódu pri získavaní väčšieho množstva energie.

Všetky cukry pomáhajú obnovovať energiu, ale rýchlosť, ktorou ju obnovujú je kľúčová, hlavne keď sa chcete zamerať na výkon. „Zistili sme, že cvičenie sa zdalo byť jednoduchšie a črevá boli pokojnejšie pri cyklistoch, ktorí prijímali sacharózu oproti tým, čo prijímali glukózu,“ hovorí Javier Gonzalez. „To nás vedie k záveru, že keď je vašim cieľom maximalizovať schopnosť uhľohydrátov, sacharóza je pravdepodobne lepšia ako glukóza,“ pokračuje.

 

 

Takže aké je ideálne množstvo cukru vo vode pri cvičení? Podľa zistení, ktoré boli publikované na portáli American Journal of Physiology – Endocrinology & Metabolism, sa odporúča pri športoch ako vytrvalostná cyklistika (ktorá môže trvať približne 2,5 hodiny) skonzumovať okolo 90 gramov cukru za hodinu. Meranie a miešanie obyčajného cukru s vodou z kohútika sa vám možno nebude zdať také štýlové ako pitie energetického nápoju zo športovej fľaše so žiarivou značkou na obale, ale veda vám teda ponúka iné riešenie. Nezabudnite si však potom umyť zuby.

 


 

01 - Modified: 2007-12-06 19:30:00 - Feat.: 0 - Title: Chávezova exmanželka navrhuje skrátenie jeho mandátu
01 - Modified: 2022-11-26 08:00:00 - Feat.: - Title: FOTO Hermafroditná ryba ako z hororu či slepý úhor so želatínovou kožou. Vedci objavili bizarné tvory na dne oceánu 02 - Modified: 2022-11-08 23:00:00 - Feat.: - Title: Antibiotikum budúcnosti: Veľmi nádejný liek je z cesnaku, hovorí profesor Štěpánek 03 - Modified: 2022-11-03 14:06:02 - Feat.: - Title: Slovensko chce zvýšiť financovanie výskumu a vývoja, teraz patrí na chvost Únie 04 - Modified: 2022-11-04 23:00:00 - Feat.: - Title: Vedkyňa a nutričná expertka: Označiť bielu múku a cukor ako biele jedy je scestné. Som za racionálnosť 05 - Modified: 2022-10-26 17:03:01 - Feat.: - Title: Takmer každý človek na Slovensku očakáva od firiem aktivity nad rámec zákona. Nemajú iba tvoriť zisk
menuLevel = 2, menuRoute = science/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
06. december 2022 19:55