Až 35 percent tehotných žien je podľa novej štúdie ohrozených komplikáciami v dôsledku nedostatku železa. Nedostatok minerálu je najčastejšou príčinou anémie, ktorou podľa svetovej zdravotníckej organizácie trpí až tretina celosvetovej populácie. Podľa štúdie vedcov z endokrinologickej kliniky v Saint-Pierre University Hospital v Bruseli je nedostatok železa nebezpečný najmä pre tehotné ženy.
Bežná dávka minerálu odporúčaná mužom sa pohybuje okolo osem miligramov denne, pre ženy sa odporúča až 18 miligramov, pričom počas tehotenstva by malo množstvo prijatého železa dosahovať až 27 miligramov. Nedostatok látky spôsobuje slabú tvorbu hemoglobínu, čo vedie k únave, nedostatku energie, bolesti v hrudníku, búšeniu srdca a bledej pokožke. Podľa vedúceho novej štúdie Krisa Poppeho potrebujú tehotné ženy viac minerálov, aby podporili aj dieťa.
Železo okrem toho podporuje aj funkciu proteínu TPO, ktorý pomáha mozgu dieťaťa, aby sa plne vyvinul. Z Poppeho štúdie však vyplynulo, že až 35 percent skúmaných tehotných žien nemalo dostatočné množstvo minerálu, pričom až 10 percent malo problémy s tvorbou TPO proteínu. Tehotným ženám preto radí monitorovať level železa pred aj počas tehotenstva a urobiť z toho svoju prioritu. Železo sa nachádza najmä v hovädzom mäse, strukovinách, orechoch, obilninách a sušenom ovocí.
GraviditaReuters
StoryEditor