Sny sú spoľahlivým zrkadlom ľudskej duše. To, čo sa nám v nerušenom spánku prisní, má pre nás nezanedbateľnú výpovednú hodnotu. Príbehy, ktoré sa nám po nociach premietajú v hlave, nám prezradia všeličo - čo nás trápi, ako sa vnímame alebo po čom skutočne túžime.
To, čo sa nám sníva môže byť rovnako príjemné ako skľučujúce. V každom prípade je však snívanie ozdravným procesom. Pomáha nám vyrovnať sa s každodennými malými traumami alebo nás upozorňuje na nebezpečenstvo, ktoré zatiaľ nedokážeme vnímať na vedomej úrovni.
Všetkým ľuďom sa sníva. Jediný rozdiel je v tom, či si sen dokážu zapamätať alebo nie. V noci však naše nevedomie plne funguje a kým fyzické telo odpočíva, psychika pracuje na plné obrátky.
Viacero výkladov
Čo vlastne sú sny? Zašifrované odkazy? Nelogické zhrnutia zážitkov z práve prežitého dňa? Predpovede do budúcnosti? Na rovnakej verzii sa nedokázali zhodnúť ani otcovia psychoanalýzy a prví psychiatri, ktorí sa snami seriózne zaoberali – Sigmund Freud a Carl Gustav Jung.
V dnešnej psychológii sa na sny nazerá opäť z dvoch primárnych uhlov. Buď ako na finálne mentálne spracovanie udalostí, ktoré človek počas dňa zažil a na akúsi poslednú čističku našich duševných odpadových vôd. Alebo ako na paletu náznakov, ktorá poukazuje na zmeny v nás samých aj okolo nás oveľa prv, ako ich začneme vnímať v stave vedomia.
Na množstve záleží
Podľa ktorej metódy máme svoje sny triediť? Akými snami sa radno zaoberať ako dôležitými znameniami? A ktoré hodiť za hlavu ako fantazijné nezmysly? Čo je vzácny odkaz a čo bezvýznamný odpad?
Riaďte sa intenzitou ich snívania. Všímajte si, či sa daný sen opakuje. Ak ide o jednorazový sen, hoci z neho aj máte po prebudení intenzívny zážitok, môže sa jednať len o dosnívanie nejakej prežitej udalosti. Ak sa však sen vracia a máta vás niekoľko dní, mesiacov či dokonca rokov, rozhodne stojí za serióznu analýzu. Sami si však veľmi nepomôžete, potrebné je navštíviť odborníka. V tomto prípade by ním mal byť certifikovaný psychoterapeut.