V pokrokových krajinách naprieč kontinentmi užívanému lieku, ktorý je u nás najčastejšie známy ako krikľavofarebný Ibalgin, sa s humorom hovorí aj "ružový panter" alebo "vitamín I". Najmä preto, že je rapídne rozšírený a zvykne sa ním tlmiť množstvo symptómov rôzneho charakteru.
Okrem analgetických účinkov proti zápalu a bolesti a uvoľnenia svalstva pri kŕčoch, chorobách a poúrazových stavoch, je však hojne užívaný aj pri športovom výkone.
Nový výskum však ukazuje, že užívanie ibuprofenu pred a po športovej aktivite či posilňovaní môže poškodiť nielen váš športový výkon a regeneráciu po ňom, ale dokonca váš dlhodobý zdravotný stav, píše magazín Prevention.
V jednej štúdii publikovanej v odbornom magazíne Medicine and Science in Sports and Exercise vedci sledovali modelovú situáciu, keď si bežci na dlhé trate vzali 600 miligramov ibuprofenu pred pretekmi a skončili s väčším poškodením tkanív oxidatívnym stresom ako tí, ktorí neužili nič.
Iná štúdia na cyklistoch zistila, že ibuprofen môže pri fyzickej námahe viesť k poškodeniu čriev, najmä tenkého čreva. A napokon, ďalší výskum na zvieratách ukázal, že táto látka môže reálne narušiť zotavenie svalov po cvičení.
A čo z toho plynie? Odložte si ibuprofen, až keď ho budete skutočne potrebovať. Neberte ho v rámci "prevencie" ani na "posilnenie" a zmiernenie bolestí pri športe .
Ak chcete odvrátiť bolesti svalov po ich naozaj silnom zaťažení, obráťte sa na prirodzené protizápalové anestetiká ako je čaj alebo šťava z červených ovocných bobúľ (napríklad čerešní).
Čierny a zelený čaj majú prirodzené antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu preukázateľne znížiť poškodenie svalov a prispieť k obnoveniu ich činnosti. Podľa štúdie mali cyklisti menšiu bolestivosť po intenzívnom intervalovom tréningu, keď užili extrakt čierneho čaju.
V inej štúdii z University of Vermont, študenti, ktorí skonzumovali čerešňový džús pred a po namáhavom cvičení, prišli len o o 4 percentá aktívnej činnosti svalov na ďalší deň v porovnaní so stratou 22 percent tých, ktorým podali len placebo.