Veľká štúdia v roku 2014 zistila, že v pondelok, ktorý nasledoval po posune času, zaznamenali nárast infarktov o 25 percent v porovnaní s inými pondelkami v priebehu celého toho roka. To môže znamenať, že u ľudí, ktorí majú problémy so srdcom, sa môže zvýšiť riziko kardiovaskulárnych ochorení po zmene času, píše Huffington Post.
Výskum ukazuje, že naše cirkadiánne rytmy sa nikdy úplne neprispôsobia tomu, keď si ručičky na hodinách posunieme dopredu. To platí najmä pre ľudí, ktorí sú nočné sovy, pretože sú celkovo viac náchylní k nedostatku spánku. To znamená, že môžu byť podráždení a pomalší ako zvyčajne, pretože im bude tá hodina spánku chýbať.
Podľa výskumu vratkosť, ktorú zažívame, keď prejdeme na letný čas, môže viesť k zvýšenému riziku dopravných nehôd. Štúdia z roku 2016 tiež odhalila, že sudcovia po zmene času udeľovali prísnejšie tresty v porovnaní s trestami v iné dni v roku. To pravdepodobne tiež možno pripísať nedostatku spánku, nehovoriac o ďalších rizikách, ktoré posun prináša, ako je narušenie imunitného systému a nižšia produktivita.
Na Slovensku prejdeme zo zimného stredoeurópskeho času na letný v noci zo soboty 25. marca na nedeľu 26. marca a svoje hodinky si posunieme o jednu hodinu dopredu z 2:00 na 3:00.