TASR - Martin Baumann
StoryEditor

Kauza zmenky: Kočnerov kumpán Ágh si vypočuje rozsudok neskôr. Súd rozoberie nové dôkazy

29.09.2021, 10:44
Autor:
TASRTASR
Prokurátor Ján Šanta taktiež navrhol, aby súd Ághovi uložil aj peňažný trest vo výške 5-tisíc eur spolu s ochranným dohľadom.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta navrhol Štefanovi Ághovi obžalovanému v kauze falšovania televíznych zmeniek TV Markíza 14 rokov odňatia slobody. "Celý čas hovorí tento obžalovaný, že sú to jeho zmenky a celý čas z nich uplatňoval právo a očakával výnos," uviedol prokurátor. 

Trest by si mal odpykať, ako navrhoval prokurátor vo svojej záverečnej reči, v ústave so stredným stupňom stráženia. Navrhol Špecializovanému trestnému súdu v Pezinku, aby Štefana Ágha uznal za vinného za obzvlášť závažný trestný čin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov spolupáchateľstvom.

Aj peňažný trest

Zároveň navrhol súdu uložiť mu trest vo výške 5-tisíc eur a ochranný dohľad. Na záver svojej záverečnej reči Šanta zdôraznil, že miera zavinenia u obžalovaného bola neporovnateľne nižšia ako o odsúdeného podnikateľa Mariana Kočnera a bývalého riaditeľa TV Markíza Pavla Ruska v kauze zmeniek.

Podľa Šantu mal Štefan Ágh záznam v registri len za zanedbateľné tri dopravné priestupky. Viedol čestný život. V snahe zabezpečiť svoju rodinu však pristúpil na to, že sa podieľal s Kočnerom a Ruskom na výrobe falošných zmeniek. Prípad sa svojím rozsahom zapíše do dejín slovenskej kriminalistiky.

Po prednese záverečnej reči Šantu pristúpil k prednesu záverečnej reči právny zástupca poškodenej televízie TV Markíza Peter Kubina v utorok 28. septembra vyhlásil dokazovanie v prípade za ukončené.

Verdikt zaznie neskôr 

Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku prerušil hlavné pojednávanie so Štefanom Ághom v kauze televíznych zmeniek do 12. októbra, keď aj vynesie verdikt.

"Tá porada senátu pred vynesením rozsudku je nevyhnutná. Odzneli za dva dni nové veci, s ktorými sa musí súd vyrovnať," uviedol predseda senátu. V stredu odzneli záverečné reči všetkých procesných strán.

"Dôkazná situácia z môjho pohľadu bola úplne v súlade s prípravným konaním. Dôkazne sa nezmenili žiadne podstatné skutočnosti, čo z môjho pohľadu potvrdzuje dôvodnosť podania obžaloby a ako som navrhoval, aj uznanie viny za tento trestný čin. Čakal som pravdu povediac, že skončíme dnes, ale tento termín, 12. októbra, bol v pláne pojednávaní. Takže súd pokračuje podľa pôvodného plánu pojednávaní, čo beriem na vedomie," uviedol médiám prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta.

Pojednávanie so Štefanom Ághom sa začalo minulý rok v závere novembra. Obžalovaný vinu popiera a vyhlasuje, že žiadne zmenky v sume 34,5 milióna eur nesfalšoval a sú pravé. V minulosti figuroval ako obvinený v kauze, v ktorej v januári Najvyšší súd SR právoplatne odsúdil exriaditeľa TV Markíza Ruska a podnikateľa Kočnera na 19-ročné tresty odňatia slobody.

Štefana Ágha, označovaného v kauze Gamatex za pravú ruku Kočnera, napokon vylúčili na samostatné konanie. Počas procesu s odsúdenou dvojicou vypovedal ako svedok v júli 2019.

01 - Modified: 2021-03-08 16:12:40 - Feat.: 0 - Title: Z Kočnerovej pravej ruky sa stal občan na mizine. Štefan Agh je v osobnom bankrote 02 - Modified: 2021-07-06 11:19:01 - Feat.: 0 - Title: Kauza zmenky pokračuje. V procese so Štefanom Ághom vypovedá aj Peter Tóth 03 - Modified: 2021-07-06 17:48:49 - Feat.: 0 - Title: Prokurátor Šanta: Verdikt v procese s Ághom očakávam v septembri
01 - Modified: 2022-08-01 11:43:49 - Feat.: - Title: Špecializovaný trestný súd mal porušiť práva Kováčika. Ústavný súd mu nariadil vyplatiť trovy konania 02 - Modified: 2022-07-27 07:05:09 - Feat.: - Title: Sedem obvinených v kauze Parketár vzal súd do väzby 03 - Modified: 2022-07-25 11:57:53 - Feat.: - Title: Ľudí mal obrať o skoro deväť miliónov eur. Obžalovaný právnik vinu popiera 04 - Modified: 2022-07-15 22:00:59 - Feat.: - Title: Kočner a Zsuzsová sa strácali v šifrách. Jedna sa týkala realizácie prognózy smrti, tvrdia odborníci 05 - Modified: 2022-07-12 17:20:00 - Feat.: - Title: Kajúcnik Slobodník opísal gang zo šiesteho poschodia. Robertovi Ficovi chodili hovoriť informácie osobne
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. august 2022 08:18