bratislava hradReuters
StoryEditor

V Bratislave vznikla veľká koalícia. Spojili sa aj Smer a SDKÚ

05.09.2017, 15:43
Autor:
TASRTASR

Daniel Krajcer sa bude uchádzať o post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) v tohtoročných novembrových voľbách. Je spoločným kandidátom strán Most-Híd, SKOK a Strany zelených. Oznámil to na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Krajcer poznamenal, že bratislavský región je podľa rebríčka tretí najbohatší región v Európskej únii podľa podielu HDP na obyvateľa, no obyvatelia kraja to v reálnom živote veľmi nepociťujú. "Hlavné problémy Bratislavského kraja treba riešiť úplne inak a veľkoryso treba spojiť sily a energiu," skonštatoval Krajcer.

Bratislava, jej mestské časti, mestá i obce Bratislavského kraja i samotný BSK musia podľa neho spoločne riešiť najväčšia problémy regiónu. "Môj cieľ je silný prosperujúci bratislavský metropolitný región – Veľká Bratislava. To je naša vízia. Pre naplnenie tohto zámeru som sa rozhodol kandidovať," uviedol Krajcer. Podporu Mosta-Híd, SKOK a Strany zelených prijal preto, že spoločne vnímajú najväčšie nedostatky Bratislavského kraja a majú jasnú proeurópsku orientáciu.

Spojenie šiestich strán

Trojica strán, ktoré podporia Krajcera je súčasťou koalície šiestich celkov. Spoločne budú postupovať Smer-SD, Most-Híd, Skok, Strana zelených Slovenska, SDKÚ a Starostovia a nezávislí kandidáti. V tlačovej správe to potvrdila hovorkyňa Smeru Ľubica Končalová. 

Neznamená to však, že budú podporovať toho istého kandidáta na župana. Na Danielovi Krajcerovi sa zatiaľ zhodli len strany Most-Híd, Skok a zelení. Zvyšné strany budú postupovať individuálne. 

"SMER - SD podporí jedného zo známych kandidátov," povedal bratislavský krajský predseda smeru Martin Glváč. "Podmienkou bude preukázanie čistého a transparentného financovania kampane," vysvetlil. 

"Táto koalícia nevznikla populisticky proti niekomu alebo niečomu, ale na základe hodnôt a programu, ktorý chce presadzovať predovšetkým v prospech obyvateľov kraja. Tí si zaslúžia takéto riešenie a nemali by trpieť úzko straníckymi a populistickými riešeniami,“ dodal Glváč.

Spojenie s SDKÚ

"Po komunikácii o programových tézach s viacerými politickými stranami sme sa rozhodli zapojiť do koalície, ktorá má najväčšie predpoklady k podpore zvyšovania kvality obyvateľov a rozvoju Bratislavskej župy,“ uviedol 1. podpredseda SDKÚ Milan Roman.

Politik a bývalý minister kultúry Krajcer o post šéfa BSK bojoval aj pred štyrmi rokmi. Ako tvrdí, s tímom odborníkov pripravili dobrý program, ktorý pomenoval najväčšie problémy Bratislavského kraja a navrhoval riešenia.

"Po štyroch rokoch vidím, že ten kraj sa nikam neposunul. Nenastal žiaden progres. S počudovaním sledujem, že práve tí, čo sú zodpovední za ten stav, spokojne a s úsmevom kandidujú ďalej," skonštatoval Krajcer a poukázal pritom na súčasného predsedu BSK Pavla Freša a bývalého primátora Bratislavy Milana Ftáčnika.

Kto kandiduje

Svoju kandidatúru na post šéfa BSK doteraz oficiálne potvrdil aj poslanec Národnej rady SR za SaS Juraj Droba, bratislavský mestský poslanec a vicestarosta mestskej časti Jarovce Jozef Uhler a predseda Strany zdravotne a sociálne znevýhodnených občanov Ľubomír Kolárik.

Tiež spevák, moderátor a podnikateľ Martin Jakubec, líder neformálnej občianskej platformy Statoční ľudia slobody Rastislav Blaško, starosta bratislavskej mestskej časti Nové Mesto i súčasný poslanec Zastupiteľstva BSK Rudolf Kusý a bývalý primátor Bratislavy a exminister školstva Milan Ftáčnik.

O post predsedu BSK sa chce uchádzať aj súčasný starosta Vajnôr a zároveň bratislavský mestský poslanec Ján Mrva. Súčasný predseda BSK Pavol Frešo sa tiež bude opätovne uchádzať o tento post v tohtoročných novembrových voľbách.

01 - Modified: 2017-11-10 12:40:18 - Feat.: - Title: Živé vstupy zo štábov aj analýzy. Pozrite si volebné štúdio HNtelevízie 02 - Modified: 2017-11-07 11:02:38 - Feat.: - Title: Ako volilo vaše mesto? Pozrite si kompletné výsledky 03 - Modified: 2017-11-05 10:50:38 - Feat.: - Title: Zástupca šéfredaktorky HN: Župy asi začínajú Slovákov „baviť“ 04 - Modified: 2017-11-05 08:35:57 - Feat.: - Title: Politická mapa sa mení. Smer musí začať uvažovať o opozícii 05 - Modified: 2017-11-02 10:24:20 - Feat.: - Title: Opozícia varuje pred kupovaním hlasov. Chce zaviesť špeciálne opatrenia
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
23. júl 2024 22:11