TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Nemocnica spadajúca pod Kaliňáka nenakupuje techniku efektívne, tvrdia kontrolóri

03.11.2017, 12:54
Autor:
chochoTASRTASR
Vo výsledkoch kontrol NKÚ upozornil, že pri deviatich tendroch podal ponuku len jeden uchádzač, ktorý sa stal aj víťazom.

Nemocnica svätého Michala v Bratislave neefektívne obstaráva zdravotnícku techniku a iné tovary a služby. Vyplýva to z výsledkov tretej kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) v zdravotníctve, jeho pracovníci sa bližšie pozreli na roky 2011 až 2015. Ministerstvo vnútra, pod ktoré nemocnica spadá, sa bráni a tvrdí, že správa NKÚ je zavádzajúca.

NKÚ nie je jediný, ktorý na neefektívnosť nákupov nemocnice upozornil. Nedávno tak urobil aj Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) po podnete od Nadácie Zastavme korupciu.

Kritizovaný tender za 23 miliónov

Vo výsledkoch kontrol NKÚ upozornil, že pri deviatich tendroch podal ponuku len jeden uchádzač, ktorý sa stal aj víťazom. "Čo evokuje podozrenie z koordinácie postupu uchádzačov pri verejnom obstarávaní," uviedla hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.

Najvyšší kontrolný úrad sa stotožňuje i s výčitkami ÚVO. Aj ten kritizoval tender za takmer 23 miliónov eur, cez ktorý nemocnica nakúpila zdravotnícku techniku spolu s bežným vybavením či IT technológiami, pretože to malo obmedziť hospodársku súťaž.

Ani podľa NKÚ to nebolo hospodárne a tiež v súlade s nediskrimináciou uchádzačov. "Uskutočnením samostatných zákaziek mohlo zdravotnícke zariadenie dosiahnuť širší okruh záujemcov o obstarávanie a vyšší tlak na ceny, okrem iného aj elimináciou subdodávok," povedala Bolech Dobáková.

Nemocnica svätého Michala podľa NKÚ obstarala za sledované obdobie spolu 25 prístrojov v hodnote nad 100-tisíc eur, zatiaľ čo ostatné transformované nemocnice 16 zdravotníckych prístrojov s cenou vyššou ako 50-tisíce eur.

Miliónová strata

Kontrolóri tiež upozornili, že hospodárenie väčšiny transformovaných nemocníc sa končilo ziskom, výnimku však mala tvoriť práve Nemocnica sv. Michala. Výsledky jej hospodárenia boli počas celého kontrolovaného obdobia záporné (kumulovaná strata viac než 17,7 mil. eur).

NKÚ tvrdí, že výrazný nárast nákladov má síce objektívne dôvody a súvisia s výstavbou nemocnice, no z výsledkov vyplýva, že pri efektívnom hospodárení mohol byť výsledok priaznivejší.

Nemocnica sv. Michala mala i vysokú nákladovosť zdravotníckych výkonov, vyplýva z kontrol. Na 100 eur poskytnutej zdravotnej starostlivosti vynaložila 192 eur, čo je takmer dvojnásobok. Treba tu zmeniť systém cenotvorby zdravotníckych výkonov, upozornil NKÚ. Chýbajú mu jasné pravidlá v stanovovaní cien, potrebu zmeny vidí aj v definovaní oprávnených nákladov na jednotlivé výkony.

Vybavenie je špičkové, tvrdí riaditeľ nemocnice 

Nemocnica sv. Michala spadá pod ministerstvo vnútra. Dlhodobo odmieta pochybenia pri nákupoch. Nákup cez jedného dodávateľa v prípade tendra za 23 miliónov eur odôvodnilo i časovou tiesňou. Riaditeľ nemocnice Marián Križko povedal, že viaceré časti vybavenia sú podľa neho špičkové, preto i cena je vyššia.

Na nákup zdravotníckeho vybavenia sa nedávno pozrel aj Inštitút zdravotnej politiky. Nezdal sa mu predražený, "keďže ide o špičkové zdravotnícke vybavenie". Je však možné diskutovať o tom, či je takéto vybavenie v nemocnici potrebné, uviedol inštitút koncom minulého roka.

Ministerstvo sa bráni

Rezort vnútra v tlačovej správe reagujúcej na tvrdenia NKÚ uvádza, že "Nemocnica sv. Michala (od svojho vzniku 1.1.2009) je z hľadiska cash flow vo vyrovnanom hospodárení." Strata uvádzaná kontrolórmi je podľa ministerstva len "účtovná" a vznikla odpisovaním obstaraného majetku.  

Rezort vnútra ďalej tvrdí, že "podľa oficiálnej správy NKÚ, ktorá bola zaslaná Nemocnici sv. Michala, nedošlo k žiadnym závažným nedostatkom v procese obstarávania." Dokladá to citátom z oficiálnej správy kontrolórov: "Z uvedenej analýzy vyplynulo, že dva prístroje sa pohybovali tesne nad optimálnym rozpätím a zvyšné boli v optimálnom cenovom rozpätí."

Zároveň podľa ministerstva, ktoré je vedené Robertom Kaliňákom, nesedia tvrdenia NKÚ o počte nemocnicou nakúpených strojov. "Nemocnica sv. Michala nakúpila 16 prístrojov v obstarávacej cene nad 100 tisíc eur na zdravotné účely a nie 25 ako je uvedené v správe."

Na záver sa v tlačovej správe rezortu konštatuje, že "zo záverov oficiálneho protokolu NKÚ teda vyplýva, že kontrolou nedošli k žiadnym závažným nedostatkom Nemocnice sv. Michala."

01 - Modified: 2022-11-18 08:21:21 - Feat.: - Title: Vedecké portály sú neaktuálne a obsahujú neúplné informácie. Národný kontrolný úrad zistil pochybenia 02 - Modified: 2022-10-28 22:00:00 - Feat.: - Title: Pravidlá pre STK a emisnú kontrolu sa zmenili. Čo aktuálne platí (+ ceny a tabuľky) 03 - Modified: 2022-09-28 12:43:41 - Feat.: - Title: Po odhaleniach HN potvrdila pochybenia v petržalskej kultúre aj kontrolórka: Indikuje to podvod 04 - Modified: 2022-09-26 07:53:02 - Feat.: - Title: Komentár: Poskytovatelia majú obmedzené prostriedky obrany pred výsledkami kontroly zdravotnej poisťovne 05 - Modified: 2022-08-31 18:38:36 - Feat.: - Title: Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu chce stálu prítomnosť inšpektorov v Záporožskej elektrárni
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. december 2022 10:41