TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Nová koaličná kríza nehrozí, sú to výmysly. Gajdoš reagoval na kritizovaný nákup za miliardu

10.11.2017, 08:47
Minister obrany Gajdoš vysvetľoval nákup obrnených vozidiel.

Slová o netransparentnosti nákupu bojových obrnených vozidiel 4x4 a 8x8 pre slovenskú armádu a o novej koaličnej kríze, nie sú pravdivé.

Na piatkovej tlačovej konferencii to uviedol minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS) s tým, že k materiálu o forme nákupu, o ktorom tento týždeň vláda prerušila rokovanie, sa ministri vrátia už v stredu (15.11.).

Zároveň zdôraznil, že do výroby a vývoja týchto vozidiel má byť v čo najvyššej možnej miere zapojený slovenský obranný priemysel.

"Padajú nesprávne slová ohľadom netransparentnosti celého postupu a o tom, že vzniká nová koaličná kríza. To sa nezakladá na pravde," uistil minister.

Vysvetlil, že materiál v stredu (8.11.) predložil na rokovanie Bezpečnostnej rady SR. "Navrhol som predsedajúcemu diskusiu o tomto materiáli prerušiť. Na rade bude prerokovaný najbližšiu stredu a ak bude schválený, bude postúpený na zasadnutie vlády," avizoval.

Minister tvrdí, že dôvodom prerušenia rokovania teda nebola skutočnosť, že by bol materiál týkajúci sa formy nákupu obrnených vozidiel nekvalitne spracovaný.

"Naopak, členovia bezpečnostnej rady sa vyjadrili, že je spracovaný kvalitne," poznamenal.

Gajdoš upozornil, že utajenie materiálu na stupeň "VYHRADENÉ", nie je výmyslom jeho ministerstva. Tvrdí, že taká bola dohoda partnerov a o utajení hovorí aj nariadenie ministra obrany. "Nie je to náš výmysel, že by sme chceli niečo tajiť," deklaroval s tým, že tieto záležitosti sú veľmi citlivé a partner si ich zverejnenie nepraje.

Generálny tajomník Služobného úradu ministerstva obrany Ján Hoľko poznamenal, že prezbrojenie pozemných síl je dlhodobá záležitosť. "Ku koaličnej dohode došlo s tým, že peniaze daňových poplatníkov sa budú využívať maximálne efektívne a v maximálnej možnej miere zapojíme slovenský zbrojársky priemysel. Máme podniky, ktoré boli a sú schopné vyrábať techniku pre pozemné vojsko," vysvetlil.

​Hoľko zdôraznil, že materiál predložený na vládu je analytický, nie je to zmluva ani rozhodnutie o nákupe. "A nemôžte dopredu zverejniť, koho analyzujete. Dokument má smerovať k tomu, aby sme zistili, kto z potenciálnych výrobcov je ochotný ísť do spolupráce," povedal.

V prípade obrnených vozidiel 8x8 je podľa Hoľka situácia taká, že je podpísané memorandum medzi slovenským a fínskym ministerstvom obrany, na základe ktorého bola s fínskou Patriou ratifikovaná technická dohoda.

"Tá hovorí, akú časť vyvinie Fínsko a akú časť SR tak, aby to bolo slovenské vozidlo. Oni vyvinú tretinu, my dve. Výsledkom dohody by mal byť prototyp, ktorý ak prejde skúškami, bude ponúknutý ministerstvu obrany. Stopercentným vlastníkom takéhoto vozidla sa stane SR a môžeme ho predávať na fínsky trh, ale aj na tretie trhy," vysvetlil.

Na margo vozidiel 4x4 Hoľko uviedol, že sme na začiatku cesty a nemáme ešte vybratého partnera. "Ozbrojené sily zadefinovali šesť typov vozidiel 4x4, ktoré potrebujeme. My sme sa rozhodli osloviť partnera, ktorý by bol ochotný s nami do toho ísť. Preto pozývame na Priemyselný deň 6. decembra do areálu Vojenského technického a skúšobného ústavu Záhorie všetkých výrobcov, aby pred novinármi predviedli svoje vozidlá. Náš úmysel je transparentne a efektívne dôjsť k tomu, aby cena bola čo najnižšia," konštatoval.

Vláda SR túto stredu prerušila rokovanie o forme nákupu bojových obrnených vozidiel pre slovenskú armádu. Materiál z rokovania vlády vypustili.

Rezort obrany predložil ešte v máji tohto roka na rokovanie kabinetu materiál, v zmysle ktorého by Ozbrojené sily (OS) SR mali do roku 2029 získať 81 kusov bojových obrnených vozidiel 8×8 a 404 kusov viacúčelových vozidiel 4×4. Hodnota zákazky sa odhaduje na 1,2 miliardy eur.

01 - Modified: 2020-06-20 18:56:41 - Feat.: - Title: Vietor a dážď sužujú niektoré obce na východe Slovenska. Situácia je zlá, tvrdí Naď 02 - Modified: 2020-06-16 15:20:45 - Feat.: - Title: Búrka poškodila úsek na rozostavanom bratislavskom obchvate, potvrdil rezort dopravy 03 - Modified: 2020-05-14 15:26:43 - Feat.: - Title: Remišovej úrad sa zmení na ministerstvo, prevezme agendu regionálneho rozvoja 04 - Modified: 2020-04-29 14:23:21 - Feat.: - Title: Firma Chemes neobnovila dodávky energie, Sulík podal trestné oznámenie 05 - Modified: 2020-04-27 11:26:27 - Feat.: - Title: Šéf bratislavskej polície Gajdoš skončí po incidente vo funkcii
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. jún 2023 23:56