StoryEditor

Sulíkovci spochybňujú prevody J&T. Je to len mediálna príprava na súd, reagujú finančníci

16.11.2017, 09:58
Podľa poslancov J&T potvrdilo, že prevody neslúžili komerčným účelom, lebo podľa nich predať byty samému sebe, na tom sa nedá normálne zarobiť.

Pre tri výroky z minuloročnej tlačovej konferencie o prevode bytov v River Parku čelí strana SaS žalobe od 30 spoločností vrátane J&T. "Dostalo sa mi cti, že spoločnosť J&T dala na mňa žalobu na ochranu dobrej povesti právnickej osoby," uviedol na štvrtkovej tlačovej besede podpredseda SaS Ľubomír Galko.

Táto situácia je pre neho podľa jeho slov dosť bizarná. "Lebo evidentne mám s pánmi odtiaľ na to, čo je to vlastne dobrá povesť, výrazne odlišný pohľad," dodal Galko.

Výroky o prevodoch a prepojeniach

Podľa poslancov J&T potvrdilo, že prevody neslúžili komerčným účelom, lebo podľa nich predať byty samému sebe, na tom sa nedá normálne zarobiť.

Jeden zo žalovaných výrokov hovorí podľa Galka o tom, že J&T je dlhodobo spájaná so stranou Smer-SD a Robertom Ficom.

"Druhý o tom, že schémy ich posúvania bytov v rámci skupiny vzbudzujú vážne podozrenia a tretí, že je smutné, že opozícia musí suplovať prácu štátnych orgánov, ako sú polícia, finančná správa a podobne," vymenoval Galko.

Liberáli v októbri minulého roku informovali o schéme prevodov bytov z bratislavského River Parku, ktorý postavila firma J&T.

Tieto prevody medzi viacerými spoločnosťami sa podľa SaS podobali na model, aký je známy z kauzy Ladislava Bašternáka.

Podľa SaS sa založilo 25 firiem s rovnakým názvom KPRHT 1 až 25. Väčšina z nich je podľa liberálov vlastnená cyperskými schránkovými firmami a sídlia na tej istej adrese. Následne sa byty prevádzali cez tieto viaceré firmy.

Podozrenie z nadmerných odpočtov DPH

Podľa liberálov však nemajú takéto prevody medzi spriaznenými firmami žiadne komerčné opodstatnenie. Mali teda podozrenie, že dôvodom sú nadmerné odpočty DPH a žiadali riadne prešetrenie celej veci.

Medzi žalobcami strany SaS sú tak aj firmy KPRHT. "Touto žalobou povedali, že áno, my sme jedna skupina firiem a predávali sme si tieto byty naozaj medzi sebou," dodal poslanec SaS Jozef Rajtár. Žaloba je podľa neho veľmi zvláštna, stojí na vode a bude sa veľmi zaujímať o to, ako budú postupovať úrady v tomto prípade.

Tým, že firmy KPRHT podľa Rajtára sídlia na Cypre je zároveň ťažké pochopiť, ako sa môže ohroziť dobrá povesť týchto schránok. Podľa Galka pritom firmy v žalobe nežiadajú náhradu nemajetkovej ujmy. Žiadajú, aby SaS zvolala tlačovú besedu a pozvala na ňu tých istých novinárov a verejne sa im ospravedlnili.

J&T: Poslanci sa k omylu nedokázali postaviť čelom

Páni Rajtár a Galko verejne obvinili viacero subjektov, vrátane J&T z konania, ktoré je všeobecne vnímané ako vysoko nemorálne. Akcionári J&T však preukázali, že sa ho nedopustili a oboch poslancov vyzvali, aby sa korektne ospravedlnili. Je nám ľúto, že sa k svojmu omylu nedokázali postaviť čelom, ale keďže k ospravedlneniu nedošlo, neostala nám iná možnosť, ako so dožadovať nápravy súdnou cestou. Vzťahovú a komunikačnú agendu s nimi už prevzala právna kancelária Relevans. Ďalšie výstupy pána Rajtára a Galka nie sú ničím iným, len mediálnou prípravou pred blížiacim sa súdnym konaním," píše sa v reakcii J&T.

01 - Modified: 2022-08-12 07:14:44 - Feat.: - Title: HN24: Aktuálne zostávajú povolené školy v prírode či lyžiarske zájazdy 02 - Modified: 2022-08-12 07:03:12 - Feat.: - Title: HN24: Brífing Gröhlinga 03 - Modified: 2022-08-10 12:36:34 - Feat.: - Title: Koaličná kríza najpravdepodobnejšie skončí demisiou ministrov SaS, pripustil Sulík 04 - Modified: 2022-08-09 15:48:42 - Feat.: - Title: SaS chce Matoviča najprv politicky podrezať, a potom s ním rokovať. Je to schizofrenické, hovorí Šipoš 05 - Modified: 2022-08-09 13:02:20 - Feat.: - Title: Šipoš: Starať sa do personálnych nominácií iných strán je cez čiaru
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
14. august 2022 02:28