StoryEditor

Chcete volať záchranku? Väčšinou dorazí Penta

Dostupnosť záchrannej zdravotnej služby sa v krátkom čase zlepší, čas dojazdu sanitiek by tak mal byť kratší. Zabezpečiť by to malo rozšírenie siete záchranných staníc. K súčasným 93 pribudne ďalších 171.

Dostupnosť záchrannej zdravotnej služby sa v krátkom čase zlepší, čas dojazdu sanitiek by tak mal byť kratší. Zabezpečiť by to malo rozšírenie siete záchranných staníc. K súčasným 93 pribudne ďalších 171. "V krajinách EÚ je čas dojazdu do 15 minút hraničný, v Nemecku je to desať až dvanásť minút," tvrdí záchranár Karol Jarábek. Ak sa čas dojazdu dodrží, zachrániť je možné viac ako 80 percent pacientov. Ministerstvo zdravotníctva chce, aby sanitky boli do 15 minút pri pacientovi aj u nás. V zákone to však stanovené nie je. Dôvodom sú obavy z množstva možných sťažností pacientov, ak by sanitka minútu či dve meškala. V niektorých oblastiach s členitým terénom totiž nie je možné 15-minútový dojazd zabezpečiť. "Len necelé percento zo všetkých sťažností sa týka záchrannej služby," uviedla hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Radoslava Miklášová. Tieto sťažnosti sa týkali najmä pochybení dispečingu a času dojazdu sanitiek. Aj preto zákon určuje len čas na vyštartovanie k pacientovi - ak to nebude do minúty, hrozí prevádzkovateľovi polmiliónová pokuta.
Generálny riaditeľ Slovenskej záchrannej Ivo Krpelan priznáva, že žiadny poskytovateľ nedokáže garantovať čas dojazdu 15 minút. "Bude to možné až po spustení všetkých staníc." Jeho kolega Roman Závodský doplnil, že po sprevádzkovaní komplexnej siete do konca tohto roka sa niektoré stanice môžu prípadne presídliť, tak aby sa dodržal stanovený časový limit. Táto firma, za ktorou stojí finančná skupina Penta Investments, získala v tendri na záchranky 73 staníc, čo je asi jedna tretina trhu. Z nich je 29 staníc rýchlej lekárskej pomoci a 44 staníc rýchlej záchrannej pomoci. Dovedna by mala na ne od zdravotných poisťovní zinkasovať takmer 50 miliónov korún mesačne. Viac než polovica ich staníc bude na východnom, 40 percent na strednom a len štyri stanice na západnom Slovensku. Penta avizovala, že sa bude uchádzať aj o posledných päť staníc, na ktoré ministerstvo vyhlásilo súťaž.

"Zaujímaví" vlastníci staníc záchrannej služby
Penta Investments 73 staníc (pokrýva tretinu trhu)
International Rescue System 25 staníc (mesto Banská Štiavnica podáva podnet na Generálnu prokuratúru)
NsP Zvolen 4 stanice (jednu získala firma spájaná so synom poslanca Martinom Abelovským)
J & T 5 staníc (4 v Bratislave - Karlova Ves a Dúbravka, 1 v Šamoríne)
Urgent Levice 3 stanice (licenciu získala skôr ako sa zaregistrovala v Obchodnom registri)
Zdroj: hn

01 - Modified: 2003-02-27 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Pred jarnou časťou tromfy v belasých rukách 02 - Modified: 2003-02-27 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: KRÁTKO
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
10. december 2022 09:04