StoryEditor

Konzílium navrhuje sprísnenie opatrení: Chce viac obmedziť neočkovaných a prerušiť vyúčbu v školách

05.11.2021, 09:19
Odborníci svoje návrhy odovzdajú ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému a predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi.

Situácia sa nezlepšuje, k dnešnému dňu máme ďalší rekord v počte pozitívnych. Pomaly sa blížime k siedmim tisícom prípadov denne. Slovensko v tomto rebríčku vedie spomedzi krajín V4 a navyše sme poslední aj v číslach vakcinovaných.

Nepomohla ani sporná očkovacia lotéria Igora Matoviča, kampaň ministerstva zdravotníctva a ani výzvy na očkovanie ich šéfa Vladimíra Lengvarského. Ten dokonca pripúšťa opäť ďalšiu motiváciu na ampulky najmä pre ohrozené skupiny.

Nové návrhy

Konzílium odborníkov, ktoré je poradným orgánom, verí, že celoslovenskému lockdownu sa vyhneme. Ako jedinú cestu z pandémie vníma očkovanie. Zároveň upozorňuje, že aj hospitalizácie ukazujú, že aktuálna vlna je skôr pandémia nevakcinovaných.

„Situácia je veľmi vážna a k vážnejšej situácii smerujeme. Niektoré nemocnice napríklad v Prešovskom kraji výrazne prekročili maximum z druhej vlny,“ hovorí Matej Mišík, riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz. Podľa lekárky a členky konzília odborníkov Eleny Prokopovej sú prognózy až 3 000 hospitalizovaných celkovo.

Pri tejto hranici pri druhej vlne počas poslednej zimy začali kolabovať nemocnice. „Bola pozastavená biela medicína. A teraz ideme do režimu, kde musíme zvládnuť tritisíc ľudí v absolútne otvorenej situácii,“ hovorí Prokopová a dodáva, že zdravotníkov máme aj menej.

Aby neskolabovala ekonomika, zdravotníctvo a zároveň sa plošne nezatvárali školy, konzílium navrhuje niekoľko bodov. Zavádzať sa majú nové pravidlá pre nevakcinovaných, ktoré podľa Prokopovej nebudú populárne.

V bordových a čiernych okresoch chcú zaviesť na jeden alebo dva týždne chrípkové prázdniny pre školy. Opätovné zavádzanie rúšok neplánujú. Rovnako sa navrhuje obmedziť pohyb nezaočkovaným, najmä v čiernej farbe, teda zákaz vychádzania s výnimkou cesty do práce alebo do obchodu.

Pre prevádzky sa majú otváracie hodiny posunúť do desiatej hodiny večer. Zároveň by nastalo pre ne určité uvoľnenie. Kým teraz v čiernych okresoch nesmú vstúpiť do reštaurácií, hotelov či fitnescentier ani očkovaní, to by sa malo uvoľniť. „Vieme si predstaviť fungovanie prevádzok v čiernych okresoch pre očkovaných a prekonaných. Ale len vtedy, ak budeme mať istotu, že to bude dodržiavané,“ dodáva Prokopová.

Odborníci tiež neodporúčajú nevakcinovaným ani cestovať medzi okresmi. „Ak má prácu v inom okrese, tak tam pôjde,“ vysvetľuje Prokopová. Okrem toho opäť v najrizikovejších oblastiach žiadajú dodržiavať aj zákaz osláv, svadieb a diskoték.

​Do práce chcú zaviesť režim OTP, teda očkovaní, testovaní, prekonaní, a to už od červenej farby. V červených okresoch napriek tomu však plánujú apelovať na home office. Plánujú zvýšiť aj povedomie očkovania...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 18:07