StoryEditor

SaS nesúhlasí so všetkými návrhmi konzília. Je proti zavedeniu núdzového stavu a zákazu vychádzania

06.11.2021, 17:50
Autor:
TASRTASR
Zásadné nie hovoria liberáli zatváraniu škôl mimo pravidiel školského automatu, zatváraniu prevádzok po 22.00 hod. aj pre očkovaných či zavedeniu núdzového stavu a zákazu vychádzania.

Koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) nesúhlasí so všetkými návrhmi konzília odborníkov, ako riešiť zhoršujúcu sa pandemickú situáciu na Slovensku.

Zásadné nie hovoria liberáli zatváraniu škôl mimo pravidiel školského automatu, zatváraniu prevádzok po 22.00 hod. aj pre očkovaných či zavedeniu núdzového stavu a zákazu vychádzania.

Vyslať jasný signál

Systémovým krokom na zvýšenie motivácie na očkovanie proti ochoreniu Covid-19, a tým aj na zvládnutie pandémie, je podľa SaS vyslať spoločnosti jasný signál, že pre zaočkovaných sa pandémia skončila.

Konzíliu odborníkov, ako strana tvrdí, navrhla viaceré opatrenia. Niektoré boli akceptované, iné nie. "Napriek nízkemu podielu detí na hospitalizáciách nebol prijatý náš návrh znížiť ich váhu v automate tak, aby pri zachovaní maximálnej možnej bezpečnosti priniesol viac slobody. Taktiež nerozumieme, prečo sa konzílium nestotožnilo s návrhom vysielať vo verejnoprávnej televízii denné reportáže a diskusie s odborníkmi na tému dezinformácií," uviedla poslankyňa Národnej rady a predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková.

SaS vidí prioritu najmä v motivácii ľudí očkovať sa a nie v zatváraní všetkých prevádzok v bordových a čiernych okresoch aj pre zaočkovaných.

Prísny režim OTP

Liberáli nevidia riešenie v povinnom očkovaní rizikových skupín, pretože vzhľadom na akútny nedostatok pracovníkov na Slovensku to môže znamenať kolaps zdravotníctva a sociálnej starostlivosti.

"Považujeme v súčasnej situácii za rozumnejšie umožniť týmto rizikovým skupinám prísny režim OTP s denným bezplatným testovaním na pracoviskách a zároveň zvýšiť dôraz na vzdelávanie a informovanosť o pomere rizík a prínosov vakcinácie," uviedla Bittó Cigániková.

Riešením podľa nej je tiež rozšírené zverejňovanie COVID štatistík o mŕtvych a ľuďoch napojených na umelú pľúcnu ventiláciu v rozdelení očkovaní a neočkovaní, otvorenie čakárne na tretiu dávku vakcíny pre všetky vekové kategórie a maximálna sloboda pre očkovaných.

Konzílium odborníkov navrhuje obmedziť pohyb neočkovaných v čiernych okresoch. Odporúča tiež obmedziť prezenčnú výučbu v školách s horšou situáciou.

Odborníci by tiež zvážili povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľov. V červenej a horšej farbe okresu by sa mal podľa odborníkov vyžadovať od zamestnancov test, potvrdenie o očkovaní alebo prekonaní ochorenia.

01 - Modified: 2021-11-08 09:30:09 - Feat.: 0 - Title: Lengvarský súhlasí so sprísňovaním opatrení, návrh konzília podporuje
01 - Modified: 2022-06-28 12:01:07 - Feat.: - Title: Nová vlna je pod kontrolou. Pri zhoršení treba počítať s respirátormi, hovorí Mišík 02 - Modified: 2022-06-28 11:41:29 - Feat.: - Title: Sulík zvolá mimoriadnu republikovú radu. Bude sa zaoberať budúcnosťou SaS v koalícii 03 - Modified: 2022-06-28 08:19:48 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Počet nových prípadov rastie, hlásia dve úmrtia 04 - Modified: 2022-06-27 22:00:00 - Feat.: - Title: Pri pandémii sa poučil, pri inflácii zlyhal. Riaditelia, rektori a experti hodnotia Gröhlinga (veľká anketa) 05 - Modified: 2022-06-27 08:44:20 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Z PCR testov zistili takmer sto nových prípadov, pozitivita je bezmála 30 percent
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. jún 2022 05:21