StoryEditor

Paragraf 363 rozhádal koaličných poslancov. Baránik nerešpektuje dohody, rozhorčil sa Pčolinský

07.11.2021, 15:38
Podľa podpredsedu Slovenskej advokátskej komory Ondreja Laciaka je návrh na obmedzenie právomocí generálneho prokurátora protiústavný a taktiež rozpore s medzinárodnými štandardmi.

Hrozí ďalší spor vo vládnej koalícii? Vyvolať ho môže konanie poslanca Národnej rady Alojza Baránika, ktorý bez vedomia partnerov predložil na rokovanie parlamentu návrh novely Trestného poriadku.

Iniciatíva jedného z najväčších kritikov generálneho prokurátora Maroša Žilinku smeruje najmä k zmenám znenia sporného paragrafu 363.

Na jeho základe došlo v uplynulom období k zrušeniu obvinení niekoľkým osobám v mediálne známych prípadoch. Patria medzi ne exriaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský, finančník Jaroslav Haščák či Peter Brhel, brat známeho oligarchu Jozefa Brhela.

Vedenie Generálnej prokuratúry, ktoré ako jediné môže paragraf 363 využiť, svoje rozhodnutia väčšinou dôvodilo nezákonnosťou postupov orgánov činných v trestnom konaní.

Baránikov návrh

Poslanca Baránika však takéto vysvetlenie nepresvedčilo. Svoju nespokojnosť preto aktuálne pretavil do návrhu novely Trestného poriadku, po schválení ktorej by sa značne obmedzili právomoci generálneho prokurátora vo vzťahu k paragrafu 363.

Ak by legislatívna zmena prešla v znení, ako ju predkladá zástupca strany SaS, v podstate by to znamenalo, že obvinení úplne...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
23. jún 2022 21:04