TASR/Ján Krošlák
StoryEditor

Povinnému očkovaniu nebránia ústava ani zákony. Dôležitý je výber cieľovej skupiny, tvrdí Via Iuris

22.11.2021, 09:45
Autor:
TASRTASR
Občianske združenie Via Iuris zdôrazňuje, že v súčasnosti už povinné očkovanie v niektorých prípadoch zavedené máme.

Ústava Slovenskej republiky ani zákony nebránia zavedeniu povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19. Dôležité však bude zdôvodnenie výberu určitej cieľovej skupiny obyvateľstva, ktorej by sa povinná vakcinácia mala týkať.

Pre TASR na to upozornila výkonná riaditeľka Via Iuris Katarína Batková. "Zákon a vyhlášku, ktoré ho upravujú, v minulosti preskúmal Ústavný súd a ten potvrdil ich súlad s ústavou. V súčasnosti tak máme zavedené napríklad povinné pravidelné očkovanie osôb, ktoré dosiahli určitý vek alebo ľudí vystavených nebezpečenstvu ochorenia vo svojom zamestnaní," pripomenula Batková.

Ak sa Slovensko rozhodne pre povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19, bude podľa riaditeľky dôležité, ako zdôvodní výber konkrétnej cieľovej skupiny obyvateľstva.

"Ak bude opodstatnený, nemyslíme si, že by to neprešlo testom ústavnosti. Okrem toho by mal štát zvážiť zriadenie mechanizmu, ktorým odškodní ľudí s nežiaducimi účinkami po očkovaní. Potenciálna náhrada škody by tak aspoň čiastočne mohla zmierniť obavy ľudí z očkovania," poukázala Batková.

Predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) v sobotu 20. novembra uviedol, že o povinnom očkovaní pre seniorov aktuálne diskutuje s právnikmi či s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou.

Zároveň nevylúčil ani plošné povinné očkovanie na Slovensku. Momentálne vedie diskusie o tom, či by boli tieto kroky v súlade s Ústavou. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

20. máj 2022 10:27