StoryEditor

Gröhling chce pretlačiť na vláde prepracovanú novelu. Výhrady majú poslanci a univerzity

15.12.2021, 23:00
Nová legislatíva pre vysoké školy dostáva finálnu podobu. Tie však majú naďalej výhrady. Rezort pritom zapracoval množstvo pripomienok.

Spor trvajúci takmer celý rok by mohol byť na konci. Novela zákona o vysokých školách dostáva v týchto dňoch svoju finálnu podobu. Súčasný návrh mnohí predstavitelia z akademického prostredia akceptujú.

Podľa univerzít však stále obsahuje prvky, ktoré zasahujú do ich samosprávy. Rezort a poslanci zo školského výboru v stredu rokovali so zástupcami reprezentácií o navrhovaných opatreniach.

Podľa informácií HN išlo o búrlivé stretnutie, ktoré nedospelo ku kompromisom. Minister školstva Branislav Grö​hling napriek tomu predloží v piatok zákon na vláde.

Slovensko sa totiž v pláne obnovy zaviazalo, že reformu riadenia univerzít schváli vo štvrtom kvartáli 2021. Na zvýšenie výkonnosti vysokých škôl má vďaka tomu z Európskej únie pritiecť 213 miliónov eur. Prvú žiadosť o prostriedky spolu so splnenými cieľmi chce ministerstvo predložiť v prvej polovici budúceho roka.

„Ak sa míľniky...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
22. máj 2022 02:37