Lucia Ďuriš NicholsonováTASR/Martin Baumann
StoryEditor

Sociálna poisťovňa roky vedome zadržiava slovenským invalidom milióny eur, tvrdí SaS

15.02.2018, 12:27
Autor:
TASRTASR
Poslankyňa SaS Lucia Nicholsonová na brífingu kritizuje Sociálnu poisťovňu.

Sociálna poisťovňa (SP) naďalej klame a okráda invalidných dôchodcov. Tvrdí to opozičná strana SaS, ktorá už minulý týždeň upozornila na to, že niektorým ľuďom vyplácala nižšie invalidné dôchodky, než na aký mali nárok. Počet prípadov takýchto ľudí pritom po zverejnení týchto informácií pribúda.

Podpredsedníčka parlamentu a poslankyňa SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová si na základe infozákona vyžiadala od SP údaje, koľkým ľuďom boli invalidné dôchodky prepočítané tak, ako to poisťovni prikazoval zákon. "Odmietli mi číslo zverejniť.

Sociálna poisťovňa klame

Povedali, že takýmto číslom nedisponujú. Je veľmi zaujímavé, že na druhý deň po našej tlačovej besede, hovorca SP hovoril, že poisťovňa prepočítala 80-tisíc invalidných dôchodcov, čím si splnila svoju zákonnú povinnosť. Ja tvrdím, že SP klame a naďalej okráda invalidných dôchodcov," vyhlásila na štvrtkovej tlačovej konferencii Ďuriš Nicholsonová.

Dôkazom majú byť údaje o počte takýchto ľudí. "V roku 2003 podľa výročnej správy SP bolo 224-tisíc invalidných dôchodcov a 69-tisíc čiastočných invalidných dôchodcov, dostaneme sa tak na číslo 293-tisíc invalidných dôchodcov.

Poisťovňa mala konať

Ak SP dnes tvrdí, že prepočítala 80-tisíc dôchodcov, tak čo sa stalo s tým zvyškom? To je 213-tisíc ľudí," upozornila Ďuriš Nicholsonová s tým, že pritom SP jej tvrdila, že týmto údajom nedisponuje.

"Dvanásť rokov po tom, ako to mala SP urobiť, zisťujeme, že to tak ani náhodou nie je," tvrdí Ďuriš Nicholsonová. Podľa jej slov lehota na prepočítanie dôchodkov všetkých invalidných dôchodcov bola do 30. septembra 2009.

Priznali im stovky eur

"Dvanásť rokov po tom, ako SP mala konať, sa nám hromadia prípady ľudí, ktorí ale neboli prepočítaní. Invalidný dôchodca zo Spišskej Novej Vsi požiadal o prepočítanie a priznali mu o 191 eur viac, ako dovtedy dostával," upozornila Ďuriš Nicholsonová.

V ďalšom prípade sa zvýšil tento dôchodok o 275 eur mesačne, v ďalšom o 200 eur mesačne, v inom stúpol o 97 eur mesačne. "Tento štát má v zákone napísané, že im mal od roku 2006 priznať viac peňazí, ak by im to bol prepočítal, ale neurobil tak," tvrdí Ďuriš Nicholsonová.

SP sa bráni

SP po zverejnení týchto informácií stranou SaS uviedla, že postupovala podľa zákona a vyjadrenia poslancov označila za klamstvo a zavádzanie. "SP ubezpečuje všetkých poberateľov invalidných dôchodkov, že ich výpočet bol urobený správne a zodpovedá posúdeniu ich zdravotného stavu, resp. miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, a obdobiam ich dôchodkového poistenia," vyhlásil hovorca SP Peter Višváder. SP avizovala, že na poslancov SaS podá trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy.

"SP odporúčam, aby prestala podávať trestné oznámenia na poslancov, aby sa prestala vyhrážať, že na nás podá trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, aby prestala vedome okrádať invalidných dôchodcov.

Odporúčam jej, aby začala žiadosti riešiť v správnom konaní a držala sa precedensov, ktoré máme my k dispozícii," dodala Ďuriš Nicholsonová.

Odporúčajú sa obrátiť na súd

Jej stranícky kolega Alojz Baránik je presvedčený, že ľudia majú šancu v prípade nečinnosti SP obrátiť sa na súd. Podľa neho možno za daných okolností dôchodcov tvrdiť, že došlo k vedomému obohateniu na strane SP a existovala by tak až 10-ročná premlčacia doba.

"Preto vyzývame všetkých tých, ktorým napriek tomu, že si podajú žiadosť o prepočítanie a nedostanú slušnú odpoveď a k prepočítaniu nedôjde, nech sa obrátia na právneho zástupcu a na súde žiadajú, aby došlo k náprave," doplnil Baránik.

01 - Modified: 2022-12-01 20:15:49 - Feat.: - Title: Klus požiada o ukončenie členstva v SaS. Nevie sa stotožniť s návrhom na odvolanie vlády 02 - Modified: 2022-12-01 17:40:05 - Feat.: - Title: Neviem, kto bude ešte chcieť ísť s SaS do vlády, keď každú povalí, tvrdí šéf Sme rodina 03 - Modified: 2022-12-01 11:29:34 - Feat.: - Title: SaS a Hlas sa spojili proti vláde. Navrhnú odvolanie Hegera, oznámil Sulík 04 - Modified: 2022-11-30 15:30:52 - Feat.: - Title: Sociálna poisťovňa bude orgánom verejnej správy poskytovať informácie o dôchodkoch z druhého piliera 05 - Modified: 2022-11-28 15:01:33 - Feat.: - Title: Sulík: Hirmanov rezort chce znížiť nároky na vzdelanie pri nomináciách do štátnych podnikov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. december 2022 04:37