StoryEditor

Razantne zvýšime platy a minimálnu mzdu, vyhlásil Fico po koaličnej rade

24.04.2018, 16:05
Mala by byť uzatvorená akási dvojročná zmluva. Tá by mala garantovať v rokoch 2019 a 2020 rast minimálnej mzdy, ale aj miezd vo verejnom sektore.

Koalícia chce pred sociálnych partnerov predstúpiť so zoznamom návrhov opatrení na zlepšenie životnej úrovne.

Mala by byť uzatvorená akási dvojročná zmluva. Tá by mala garantovať v rokoch 2019 a 2020 rast minimálnej mzdy, ale aj miezd vo verejnom sektore.

Uviedol to po skončení Koaličnej rady predseda Smeru-SD Robert Fico s tým, že koalícia chce aj razantné zvýšenie platov učiteľov či zdravotných sestier.

Výrazný pokles dlhu

Fico avizoval, že v budúcom roku dôjde opäť k výraznému poklesu deficitu aj dlhu, klesať má nezamestnanosť a rásť má zamestnanosť. "Ak sa zhodneme na tom, že tejto krajine sa darí, vtedy sa treba podeliť s verejnosťou o tento ekonomický úspech," poznamenal opäť Fico.

Konkrétne opatrenia, ktoré by mali byť v novom sociálnom balíčku, koalícia ešte neprezradila. Fico len priblížil, že vláda chce pristúpiť k razantnému zvýšeniu platov vo verejnej, štátnej správe, platov učiteľov a zdravotných sestier.

"Chceme zvyšovať minimálnu mzdu. Chceme prísť s našimi návrhmi medzi sociálnych partnerov a nájsť dohodu s tým, že by sme privítali dvojročnú zmluvu. Teda urobiť dohodu, ktorá by garantovala, že v roku 2019 a 2020 na základe sociálneho dialógu bude presne dohodnuté, ako budú rásť mzdy vo verejnom sektore, ako bude rásť minimálna mzda, ako si ľudia polepšia," povedal Fico.

Každá koaličná strana pritom predloží vlastné návrhy. "Ekonomika je natoľko efektívna, že nám umožní urobiť niekoľko opatrení. Sme dohodnutí na tom, že chceme ísť do opatrení, ktoré budú mať efekt 50:50. Na jednej strane ľudia pocítia tieto opatrenia na svojej peňaženke, ale na druhej strane toto opatrenie bude viesť ku zvýšeniu príjmov pre štátny rozpočet, k ďalšiemu štartovaniu ekonomiky a k ďalším pozitívnym efektom," uviedol Fico. Zároveň poznamenal, že opatrenia, ktoré predstaví koalícia sociálnym partnerom, "budú veľmi zaujímavé".

V legislatívnom procese už tento rok

Predseda SNS Andrej Danko avizoval, že opatrenia by mali byť do legislatívneho procesu uvedené počas tohto roka. "Cítil som konštruktívny pozitívny prístup. Padali len rýdzo odborné argumenty. Pri takej atmosfére sa dá tvoriť a pracovať," poznamenal Danko.

Podľa predsedu Mosta-Híd Béla Bugára vláda plní to, čo sľúbila. "Už 14. februára tohto roka vládna koalícia avizovala, že sa bude snažiť určitým spôsobom zvyšovať životnú úroveň aj tým, ktorí čakajú od tejto vlády možno viac. To sú jednak zdravotné sestry, učitelia, zamestnanci v štátnej a verejnej správe. Po pár mesiacoch sa už dohodla vládna koalícia," myslí si Bugár.

Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) opäť zopakoval, že vláda nemení svoj cieľ týkajúci sa vyrovnaného hospodárenia, ktoré má byť do roku 2020. "Plníme programové vyhlásenie vlády, v ktorom je jasne napísané, že vyrovnané hospodárenie bude do roku 2020. V roku 2021 plánujeme nulový deficit," dodal Kažimír.

Brífing po koaličnej rade 18:11 „Odpusť pán Kažimír stále ťa budem prosiť, aby sme viac investovali do obnovy zariadení," hovorí Danko.  18:09 Fico: Už počúvam od SaS, že všetko zrušia „Už počúvam od SaS že všetko zrušia. Neh sa páči, keď vyhrajú voľby, nebudú vlaky zadarmo, nebude nič. S tým ja nechcem mať nič spoločné," hovorí Fico. 18:08 „Ak raz povieme, že chceme vlaky zadarmo, tak do čerta budú vlaky zadarmo. Ak chceme niečo iné, tak bude niečo iné," hovorí Fico. 18:04 „Sme vo fáze prípravy rozpočtu na rok 2019, 2020, 2021. Zajtra predstúpim pre vládu s programom stability. Čiže konkrétne sumy nie sú predmetom," povedal minister financií Peter Kažimír. 18:01 Fico zopakoval, že v priebehu dvanástich mesiacov chcú razantne zvýšiť platy. "Rovnako chceme v roku 2019 zvýšiť razantne minimálnu mzdu," zopakoval Fico. 18:00 "To, čo sme sľúbili, tak aj postupne napĺňame," zhodnotil šéf Mostu-Híd Béla Bugár. 17:56 Danko: Nie je dôvod si robiť zle Nie je dôvod si robiť zle, traumatizovať sa. Tlak na nárast miezd, tlak na zlepšenie podnikateľského prostredia bude pretavený do legislatívy ešte v tomto roku, hovorí Danko. 17:54 Danko sa pochválil, že všade dostával gratulácie Šéf parlamentu Andrej Danko obracia pozornosť na zahraničné úspechy. Pochválil sa, že na pracovných cestách dostával všade gratulácie. 17:51 Fico hovorí o prioritách sociálneho balíčka „Dohodli sme sa, že pristúpime k razantnému zvyšovaniu platov vo verejnej a štátnej správe. Ďalej chceme razantne zvyšovať minimálnu mzdu," hovorí Fico. 17:50 Brífing po skončení koaličnej rady Mali sme na stole dve základné témy. Prvá téma bola schôdza Národnej rady, ktorá sa začína 9. mája. Prešli sme si postup, aby všetky návrhy vládnych zákonov dostali podporu. Druhá téma bol návrh opatrení na zvýšenie úrovne ľudí, hovorí na brífingu úpo skončení koaličnej rady šéf Smeru Robert Fico.

01 - Modified: 2022-08-18 08:28:42 - Feat.: - Title: To, ako sa vyrovnáme s vládnou krízou, nebude záležať od názorov Hlasu, reaguje OĽANO 02 - Modified: 2022-08-16 08:41:30 - Feat.: - Title: Európa rieši energetickú krízu a my riešime Matoviča. Za ľudí sa mu nedokáže postaviť, hovorí Gröhling 03 - Modified: 2022-08-15 14:42:24 - Feat.: - Title: Heger potvrdil, že ďalšie stretnutie koalície bude v sobotu v Bôriku 04 - Modified: 2022-08-15 13:45:05 - Feat.: - Title: Je otázkou, ako by sa SaS po svojom odchode správala k menšinovej vláde, tvrdí Kollár 05 - Modified: 2022-08-15 12:47:41 - Feat.: - Title: Ďalšie rokovanie koalície o riešení vládnej krízy by malo byť v sobotu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
19. august 2022 02:04