Snahou a trendom bude väčšie zapojenie techniky a moderných technológií, tvrdí Miroslav Bödör.DESANA DUDÁŠOVÁ
StoryEditor

Nadácia Zastavme korupciu dala preveriť viacero tendrov. Podozrenia smerujú k Bödörovmu Bonulu

28.08.2018, 10:44
Autor:
TASRTASR
V súťažiach, ktoré už boli vyhodnotené, bola najúspešnejšia firma Bonul. Zvíťazila celkom v ôsmich tendroch, pri ďalších je subdodávateľom.

Štátne inštitúcie mohli pri zákazkách postupovať diskriminačne, čím získala výhodu bezpečnostná firma Bonul vlastnená Miroslavom Bödörom. Domnieva sa to Nadácia Zastavme korupciu, ktorá v tejto súvislosti podala hromadný podnet na kontrolu 26 tendrov spolu za miliardu eur.

Nadácia ukazuje na Bonul

Ministerstvá, štátne organizácie a podniky pri tendroch podľa nadácie žiadali predloženie takzvaného certifikátu integrátora C4.

"Považujeme za nezákonné, že niektorí verejní obstarávatelia ho systematicky vyžadujú od dodávateľov, aj keď súťažené práce a služby s použitím tohto certifikátu nesúvisia. Bránia tak efektívnej hospodárskej súťaži," uviedol spolupracovník Nadácie Zastavme korupciu, právnik Miroslav Cák.

​V súťažiach, ktoré už boli vyhodnotené, bola najúspešnejšia firma Bonul. Zvíťazila celkom v ôsmich tendroch, pri ďalších je subdodávateľom.

V troch prípadoch súťažili sami

V troch prípadoch - na ministerstve obrany, hospodárstva a v Slovenskom vodohospodárskom podniku súťažil Bonul sám. Podnet smeruje napríklad aj voči stavebnej zákazke na modernizáciu železničnej trate medzi Devínskou Novou Vsou a stanicou Kúty s predpokladanou hodnotou viac ako 305 miliónov eur.

C4 je nadstavbový bezpečnostný systém pre obsluhu budov. Na Slovensku majú uvedený certifikát integrátora tri spoločnosti - Syteli, Bonul a VEL Security. Uchádzač o štátnu zákazku tak nemá inú možnosť, ako dohodnúť sa na spolupráci s nimi. O obmedzení konkurenčného prostredia podľa nadácie svedčí aj fakt, že do tendrov sa hlási nízky počet záujemcov.

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) už raz za vyžadovanie certifikátu C4 uložil pokutu Sociálnej poisťovni. Certifikátom podľa ÚVO "v rámci relevantného trhu v čase zadávania zákazky disponoval veľmi obmedzený okruh hospodárskych subjektov." Aj tu vyhral Bonul.

01 - Modified: 2022-02-27 19:51:15 - Feat.: - Title: Bödör, Kvietik či Kožuch si sadli na lavice obžalovaných. Súd začal pojednávať v megakauze Dobytkár 02 - Modified: 2021-12-02 12:28:08 - Feat.: - Title: Po razii NAKA u diaľničiarov bol obvinený vplyvný žilinský podnikateľ 03 - Modified: 2021-07-27 10:10:35 - Feat.: - Title: Nepriznaná sestra Bonulu chytá druhý dych. Získala štátnu zákazku 04 - Modified: 2021-06-06 22:00:01 - Feat.: - Title: Bonul aj kšefty s pôdou: po Jaguari za Fica zostala stomiliónová sekera. Zaplatia ju teraz daňovníci 05 - Modified: 2021-05-13 15:02:15 - Feat.: - Title: Zistenie HN: NAKA zasiahla a zatýkala pre kauzu u diaľničiarov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
11. august 2022 02:27