TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Hamran: Svoju moc som nezneužil. Ak si Fico s Kaliňákom myslia opak, môžu podať trestné oznámenie

12.01.2022, 11:31
Autor:
TASRTASR
Stáva sa podľa neho pomerne často, že v prípade politicky exponovaných osôb sa pohľad polície a prokuratúry na vec diametrálne líši.

Dočasný policajný prezident Štefan Hamran si nie je vedomý, že by akýmkoľvek spôsobom zneužil svoju právomoc pri výkone povolania. Pre TASR to uviedol v reakcii na avizované trestné oznámenie Smeru-SD.

"Ak sa páni Fico a Kaliňák domnievajú, že som sa dopustil trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa, považujem za ich legitímne právo podať trestné oznámenie," skonštatoval šéf polície.

Rozhodnutie bratislavskej krajskej prokuratúry o zrušení obvinenia šéfa Smeru-SR Roberta Fica z podnecovania zobral Hamran na vedomie.

"Nemám prístup k spisu, nie som orgán činný v trestnom konaní. Neviem, aké úvahy viedli prokurátora k tomu, aby nevidel v tomto prípade podnecovanie," zdôraznil na stredajšej tlačovej konferencii.

Stáva sa podľa neho pomerne často, že v prípade politicky exponovaných osôb sa pohľad polície a prokuratúry na vec diametrálne líši.

"Dokonca sa nám stáva, že dozorujúci prokurátor má na vec identický pohľad ako vyšetrovateľ, ale keď do toho vstúpi vyššia inštancia v rámci prokuratúry, má na to úplne iný pohľad," podotkol.

Exminister vnútra za Smer-SD Robert Kaliňák v utorok vyhlásil, že Hamran mal nariadiť obvinenie a postup polície voči lídrovi strany a poslancovi Národnej rady Robertovi Ficovi pri decembrovom proteste v Bratislave.

Rozhodnutie Krajskej prokuratúry v Bratislave o zrušení obvinenia podľa neho i Fica hovorí o rozpore postupu polície s Ústavou Slovenskej republiky.

Kaliňák avizoval i trestné oznámenie pre zneužitie právomoci verejného činiteľa.

22. máj 2022 03:49