Jána Slotu nikto neprekoná. Na jednom dávnom sneme v Žiline na adresu homosexuálov povedal, že „vzťah dvoch bradatých pánov nie je ani etický, ani estetický. "
StoryEditor

Rozsudok v kauze Gemerský Mlyn z čias prvej Ficovej vlády. Slotovi ľudia dostali 12 rokov väzenia

31.01.2019, 10:24
Autor:
klklTASRTASR
Dvojica má byť zodpovedná za to, že FNM v rámci mimosúdnej dohody neoprávnene vyplatil spoločnosti Gemerský Mlyn viac ako 4,7 milióna eur.

Prednesením záverečných rečí pokračovalo vo štvrtok pred trojčlenným senátom na Okresnom súde Bratislava II hlavné pojednávanie v dlhoročnej kauze Gemerský Mlyn. Predtým predsedníčka senátu vyhlásila dokazovanie za ukončené a verdikt vynesiesol súd popoludní. 

Jozefa Vala aj Ľubomíra Neslušana napokon súd odsúdil na 12 rokov odňatia slobody. Tresty by si mali odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Rozsudok nie je právoplatný, je možné sa voči nemu odvolať na Krajský súd v Bratislave.

"Vracajú sa päťdesiate roky, politické sily," povedal novinárom po rozsudku Valo.

Prokuratúra podala obžalobu na členov Výkonného výboru Fondu národného majetku (FNM) Jozefa Vala a Ľubomíra Neslušana za obzvlášť závažný zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Dvojica má byť zodpovedná za to, že FNM v rámci mimosúdnej dohody neoprávnene vyplatil spoločnosti Gemerský Mlyn viac ako 4,7 milióna eur. V kauze sa okrem iného pojednávalo v máji, júni a júli minulého roku.

Podľa prokurátora sa skutok stal

 "Na základe rozsiahleho dokazovania je preukázané, že skutok sa stal," uviedol vo štvrtok vo svojej záverečnej reči dozorový prokurátor. Obžalovaní podpísali spomínanú dohodu o mimosúdnom vyrovnaní. Podľa jeho slov nie je zrejmé, prečo sa akceptovalo mimosúdne vyrovnanie, keď predchádzajúci spor na odvolacom Krajskom súde (KS) v Bratislave FNM verzus spoločnosť Gemerský Mlyn vyhral.

Existoval podľa prokurátora úmysel schváliť spornú dohodu za každú cenu. Obžalovaní spôsobili škodu na cudzom majetku, na majetku štátu. Mali nakladať s majetkom štátu s maximálnou opatrnosťou, zdôraznil ďalej prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave. Každý zamestnanec má vraj zabraňovať spáchaniu trestného činu.

Prokurátor navrhol súdu, aby dvojicu uznal vinnou a Ľubomíra Neslušana a Jozefa Vala odsúdil v polovici trestnej sadzby v ústave s minimálnym stupňom stráženia, udelil im zákaz vykonávania funkcie na päť rokov a probačný dohľad. V prípade dokázania viny hrozí spomínaným dvom obžalovaným trest na desať až 15 rokov za mrežami.

Rozhodovalo sa politicky

"Som nevinný," povedal krátko vo svojej záverečnej reči Neslušan. "Vždy vo FNM išlo o politických nominantov, vždy išlo o politické rozhodnutia. FNM spravoval majetok v hodnote niekoľkých desiatok miliárd eur, je teda logické, že kontrolu mala vláda, respektíve Koaličná rada. Znamená to, že všetky rozhodnutia boli konzultované s najvyššími predstaviteľmi vlády. Moje obvinenie pokladám za poníženie a urážku a verím v moje oslobodenie," povedal vo štvrtok zase obžalovaný Valo. Pripomenul, že výkonný výbor bol plne pod kontrolou strany Smer, ktorá v ňom mala šiestich členov.  

Väčšia časť finančných prostriedkov z takmer viac ako 4,7 milióna eur z FNM skončila na účte konateľa spoločnosti, maďarského občana Zoltána H. vo Švajčiarsku. Valo minulý rok uviedol, že pokyn na odoslanie miliónov do Švajčiarska vydal priamo expremiér Robert Fico. "Bežne prišiel zástupca pána premiéra, doniesol pokyn, ako sa má hlasovať, a tak to fungovalo," uviedol obžalovaný. Napísal vtedy Denník N.

Za rozhodnutie nehlasovali

Tento obžalovaný pritom tvrdí, že rozhodnutie Smeru sa v roku 2010 nedalo zvrátiť. "Vychádzal som z toho, že pokyn schváliť toto rozhodnutie dostali všetci členovia, najmä za stranu Smer, a tí plnili príkaz," uviedol. Obžalovaný ako nominant SNS v čase, keď bol na jej čele Ján Slota, tvrdí, že on sa na hlasovaní Výkonného výboru FNM zdržal.

Spoluobžalovaný Neslušan - ďalší nominant SNS – bol podľa neho proti a nominant HZDS tiež. Rozhodnutia Výkonného výboru FNM tiež označil ešte na februárovom pojednávaní 2018 za politické, keďže všetci 11 vtedajší členovia boli politickí nominanti. Strana Smer mala v čase kauzy vo výbore šesť členov (vrátane predsedu), HZDS dvoch členov a SNS troch členov vrátane oboch obžalovaných.

Kauza začala ešte v 90-tych rokoch

Súdne konanie v kauze trvalo približne dva roky. Gemerský Mlyn sprivatizovali najskôr dve osoby v roku 1992 a v tom istom roku FNM odstúpil od zmluvy. Následne v roku 1995 spomínaní dvaja majitelia zažalovali FNM za to, že im nevyplatil ich peniaze. Súd však dal v júni roku 2010 za pravdu FNM. Následne spoločnosť Gemerský Mlyn zaslala návrh na mimosúdnu dohodu a FNM postupne na ňu, napriek rozhodnutiu KS v Bratislave a odmietavému názoru právneho zástupcu, pristúpil. 

"Ja som odporúčal neschváliť túto dohodu, ani som za ňu nehlasoval. Výkonný výbor zasadal 20. júla 2010, ale už týždeň predtým bol nahlásený prevod finančných prostriedkov zo štátnej pokladnice. Neviem si teda predstaviť, že by som nepodpísal túto mimosúdnu dohodu, ak som vedel, čo všetko už predchádzalo tejto finančnej transakcii," ozrejmil na pojednávaní minulý rok v lete Valo, ktorý podľa svojich slov musel dohodu podpísať z titulu svojej funkcie.

Valo zároveň tvrdil, že nominanti strany Smer-SD čakali do 30. júna 2010, keď prestalo byť najvyšším orgánom FNM prezídium a stal sa ním výkonný výbor.

01 - Modified: 2022-06-30 13:51:56 - Feat.: - Title: Obžalovaných v kauze Gemerský mlyn odsúdili na 12 rokov väzenia 02 - Modified: 2018-08-14 06:27:47 - Feat.: - Title: Štátny MH Manažment si na súde odškrtol miliónovú žalobu 03 - Modified: 2018-02-28 08:56:50 - Feat.: - Title: Taliani si na východe užívali štedré dotácie 04 - Modified: 2018-02-13 12:39:34 - Feat.: - Title: Pokyn na odoslanie miliónov vydal priamo Fico, obviňuje premiéra obžalovaný v kauze Gemerský mlyn 05 - Modified: 2015-05-04 15:29:36 - Feat.: - Title: Stále máte doma bezcenné akcie? Preveďte ich na štát
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. október 2022 14:13