TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Nájdu ukrajinskí povstalci útočisko na Slovensku? Naď odmietol tvrdenie prestížneho amerického denníka

17.01.2022, 15:49
Autor:
redred
Podľa článku The New York Times Biely dom zvažuje, ako sa zachová v prípade ruského útoku na nášho východného suseda. Jedným z variantov je aj podpora ukrajinských povstalcov.

Minister obrany Jaroslav Naď odmietol tvrdenie v článku prestížneho amerického denníka The New York Times, že by na území Slovenska v prípade ruskej invázie našli útočisko ukrajinskí povstalci.

​V článku The New York Times, ktorý vyšiel v piatok, sa s odvolaním na nemenovaného predstaviteľa administratívy USA píše, že Biely dom zvažuje, ako sa zachová v prípade ruského útoku na nášho východného suseda. Jedným z variantov je aj podpora povstalcov.

"Plány na pomoc ukrajinským povstalcom by mohli zahŕňať poskytovanie výcviku v blízkych krajinách, ktoré sú súčasťou východného krídla NATO: v Poľsku, Rumunsku a na Slovensku, čo by mohlo povstalcom umožniť prekĺznuť na Ukrajinu a späť. Okrem logistickej podpory a zbraní by Spojené štáty a spojenci NATO mohli počas ruskej ofenzívy poskytnúť aj zdravotnícke vybavenie, služby a dokonca aj útočisko," stojí v texte.

"O žiadnej takejto možnosti, ktorú údajne spomína bližšie nespresnený zdroj z americkej administratívy, nebola so Slovenskom diskusia, a to ani na bilaterálnej, ani na multilaterálnej úrovni," povedal podľa Denníka N Naď.

Na článok reaguje aj opozičná strana Smer-SD, ktorá ho dáva do súvislosti s obrannou dohodou s USA. Tú minulý týždeň v stredu schválila vláda, ešte ju musí odhlasovať parlament a následne ratifikovať prezidentka.

"Ak si zoberieme obsah zmluvy, ktorú schválila vláda Slovenskej republiky v stredu, teda dva dni pred týmto článkom New York Times, z konkrétnych článkov vyplýva, že vozidlá, plavidlá, lietadlá Ozbrojených síl Spojených štátov amerických budú mať úplne voľný pohyb po území Slovenska, nikto ich nemôže zastavovať, kontrolovať, vstupovať do týchto vozidiel, plavidiel alebo lietadiel. Tak si predstavte, ako bude ľahké tu vytrénovať ukrajinského povstalca, a potom bez akýchkoľvek problémov ho presunúť na ukrajinské územie, aby tam bojoval v prípadnom konflikte," uviedol predseda Smeru Robert Fico. To podľa neho Smer odmieta.

29. máj 2022 13:54