Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2022, 11:23 Aktualizované dňa 13.01.2022 o 12:22

Aké sankcie uvalia USA, ak Rusko napadne Ukrajinu? Putinovi zmrazia majetok, udrú na banky

Podľa návrhu majú USA v prípade ruskej invázie do susednej krajiny či iného narušenia suverenity Ukrajiny prijať sankcie proti aspoň trom najväčším ruským bankám.

Aké sankcie uvalia USA, ak Rusko napadne Ukrajinu? Putinovi zmrazia majetok, udrú na banky
Zdroj: Reuters

Demokrati v americkom senáte zverejnili projekt protiruských sankcií, ktoré navrhujú prijať v prípade, že ruské vojská podniknú inváziu na Ukrajinu. Návrh zákona dáva priestor pre sankcie týkajúce sa plynovodu Nord Stream 2, ktorý má privádzať zemný plyn z Ruska do Nemecka, alebo najvýznamnejších ruských bánk.

Medzi navrhovanými opatreniami, ktoré majú podľa denníka The Washington Post podporu Bieleho domu, je aj zmrazenie majetku prezidenta Vladimira Putina, premiéra Michaila Mišustina a ďalších ruských predstaviteľov a armádnych veliteľov.

​​​Sankcie proti trom najväčším ruským bankám

Podľa návrhu majú USA v prípade ruskej invázie do susednej krajiny či iného narušenia suverenity Ukrajiny prijať sankcie proti aspoň trom najväčším ruským bankám.

Ministerstvo financií, zahraničia a rozviedky majú predložiť podrobný prehľad o majetku prezidenta Putina, jeho príbuzných a podnikateľov z jeho okolia, na ktorých sa taktiež môžu vzťahovať sankcie.

"Takéto dokumenty a vyhlásenia samozrejme hodnotíme veľmi negatívne," reagoval hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Uvalenie sankcií na hlavu ruského štátu by podľa neho bolo úplne mimoriadnym opatrením, ktoré by bolo "porovnateľné s prerušením vzťahov."

Denník The New York Times minulý týždeň informoval, že Spojené štáty plánujú aj uvalenie embarga na technológie používané v obrannom aj spotrebiteľskom priemysle, ktoré sú vyrobené alebo navrhnuté v USA.

Podľa staršej správy agentúry Reuters by tieto opatrenia mohli mať vplyv napríklad na dovoz smartfónov alebo kľúčových súčiastok lietadiel a automobilov do Ruska.

Konkurenčný návrh s neistou budúcnosťou

V americkom senáte sa má podľa agentúry AP tento týždeň zároveň hlasovať o konkurenčnom návrhu zákona republikánskeho senátora Teda Cruza, ktorý navrhuje uvalenie sankcií na prevádzkovateľa plynovodu Nord Stream 2 bez ohľadu na to, či Rusko podnikne inváziu, alebo nie.

​Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena aj demokratickí lídri sa snažia zabrániť, aby demokrati za návrh hlasovali, a jeho vyhliadky sú tak neisté.

Moskva v posledných mesiacoch zhromaždila pri hraniciach s Ukrajinou desiatky tisíc vojakov, a vyvolala tak obavy Kyjeva a Západu, že osem rokov po anexii ruského polostrova Krym chystá ďalšiu inváziu do susednej krajiny.

Moskva tento scenár popiera, snaží sa však dosiahnuť záruky od USA a Severoatlantickej aliancie, že Ukrajina nevstúpi do NATO.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.