Organizátori protestu Karolína Farská a Juraj ŠeligaYoutube
StoryEditor

Za slušné Slovensko spúšťa kampaň pred eurovoľbami. Chystajú sa do Bruselu

08.04.2019, 11:45
Autor:
TASRTASR
Organizátori veria, že mobilizačná kampaň prispeje k zvýšeniu účasti mladých ľudí v májových voľbách do EP.

Približne 100 mladých ľudí zo stredného, východného i západného Slovenska vedených iniciatívou Za slušné Slovensko sa v pondelok vydalo na cestu do Bruselu.

Návštevou metropoly Európskej únie (EÚ) a účasťou na poslednom rokovaní Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli pred májovými eurovoľbami chcú podnietiť záujem mladých o EÚ.

"Naša cesta má byť začiatkom mobilizačnej kampane k voľbám do EP, ktorú budeme viesť pod názvom Volíme si Európu," spresnil zástupca iniciatívy Juraj Šeliga.

Zdôraznil, že kampaňou chcú šíriť povedomie o tom, prečo sú EÚ a členstvo v tomto spoločenstve pre Slovensko dôležité, rovnako je cieľom poukázať na možnosti, akým spôsobom sa i bežní ľudia môžu stať aktívnymi spolutvorcami verejných politík EÚ.

Karolína Farská z iniciatívy v tejto súvislosti vyzvala na angažovanosť mladých ľudí v oblasti európskych tém, získavanie a deľbu relevantných informácií o projektoch i problémoch Únie, ktoré pomôžu zachovať si kritický odstup od množstva konšpirácií a hoaxov na sociálnych sieťach.

Verí, že mobilizačná kampaň prispeje k zvýšeniu účasti mladých ľudí v májových voľbách do EP. "Pod nízku účasť SR v eurovoľbách 2014 sa podpísal aj nezáujem mladých, v skupine voličov vo veku 18 až 24 rokov hlasovalo len šesť percent," pripomenula.

V Bruseli sa skupina mladých Slovákov stretne okrem iných aj s eurokomisárkou pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a otázku rovnosti pohlaví Věrou Jourovou, podľa Šeligových slov budú témou stretnutí na pôde EP otázky spravodlivosti, čerpania a zneužívania eurofondov, ale aj rozvoj poľnohospodárstva.

Približne 15-hodinová cesta z Bratislavy do Bruselu podľa Šeligu symbolizuje aj ďalší výrazný medzník v modernej histórii Slovenska – 15. výročie vstupu SR do EÚ.

Informoval o tom, že na cestu troch autobusov z Bratislavy, Banskej Bystrice a Košíc prispela EÚ, časť nákladov dvojdňovej cesty hradí iniciatíva Za slušné Slovensko a časť si platia samotní účastníci.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 25. mája, obyvatelia budú voliť 14 europoslancov. Hlasovacie právo majú slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného členského štátu, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt. Poslanci europarlamentu sú volení na päťročné volebné obdobie.

01 - Modified: 2020-02-21 19:01:43 - Feat.: - Title: Martin Huba ironicky reagoval na Pellegriniho, od ľudí na námestí si vyslúžil mohutný aplauz 02 - Modified: 2020-02-21 18:44:45 - Feat.: - Title: Martin Huba ironicky reagoval na Pellegriniho, hovoril o bratislavskej bubline 03 - Modified: 2019-07-24 14:35:37 - Feat.: - Title: Fico prekvapivo súhlasí s Matovičom: Všeličo by som očakával, ale toto je pre mňa neuveriteľné 04 - Modified: 2019-06-11 10:09:57 - Feat.: - Title: Rozhovor: Eurovoľby sa do veľkej miery dejú v domácej politike 05 - Modified: 2019-06-03 11:11:48 - Feat.: - Title: Šeliga vysvetlil, prečo opustil iniciatívu Za slušné Slovensko
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
27. november 2022 05:30