StoryEditor

Omikron na Slovensku: Nie je to len východ a sever, prudko rastú už aj okresy na juhozápade

19.01.2022, 13:53
Autor:
chocho
Laboratóriá na Slovensku zistili ďalších 73 prípadov omikronu, spolu ich tak doteraz odhalili 127.

Začína sa vlna koronavírusového variantu omikron, ktorá je štvrtá v poradí. Po rokovaní vlády to oznámil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

​Na prelome novembra a decembra 2021 sme dosiahli vrchol delta vlny, po čom nasledoval pokles. Ten v januári však už stagnoval. A v posledných štyroch dňoch sedemdňový priemer súčtu pozitívnych PCR a antigénových testov opäť stúpa.

MZSR

Omikron už dominuje

​Lengvarského slová potvrdil aj šéf Inštitútu zdravotníckych analýz Matej Mišík, ktorý sa vyjadril, že Slovensko opäť zažíva nárast počtu prípadov. Denne v priemere pribúda takmer 3 600 nakazených, čo je oproti predošlému týždňu nárast o 26 percent.

Laboratóriá na Slovensku zistili ďalších 73 prípadov omikronu, spolu ich tak doteraz odhalili 127. V minulom týždni podľa výsledkov sekvenácie predstavoval omikron 30 percent všetkých prípadov koronavírusu na Slovensku. Podľa Mišíka je však aktuálne už dominantný.

Pri regionálnom pohľade je v súčasnosti 15 okresov, ktoré v medzitýždennom porovnaní zaznamenávajú rast incidencie prevyšujúci 50 percent. V ďalších 48 okresoch je to vyše desiatich percent. Najhoršia situácia je na severovýchode a juhozápade Slovenska. K viac ako zdvojnásobeniu došlo v Stropkove a Sabinove.

MZSR

Skrátenie karantény

​Vzhľadom na extrémnu infekčnosť omikronu je pravdepodobné, že bude pozitívne veľké percento obyvateľov v jednom čase. To môže viesť k výpadkom služieb. Z toho dôvodu Lengvarského rezort ráta so skrátením doby karantény, ktoré bude zavedené podľa vývoja vlny.

V prvom scenári na päť dní, ak by sa však situácia ešte viac zhoršovala, rozlišovalo by sa pri ďalšom skrátení podľa ministra medzi očkovanými a neočkovanými. V tom prípade by sa vakcinovaní povinne izolovali len na tri dni.

Lengvarský pritom však upozorňuje aj na riziká, keďže pozitívny človek môže byť infekčný aj po piatich dňoch. "Skrátenie karantény je z medicínskeho hľadiska nie celkom lege artis krok," vyjadril sa.

22. máj 2022 03:44