Mala to byť mutácia, ktorá nebude až takou hrozbou. Takéto správy sa šírili o omikrone. Jeho nástup v mnohých krajinách však ukázal, že aj keď ide o miernejší variant, je natoľko infekčnejší, že môže položiť nemocnice podobne ako delta.
Kým napríklad z USA prišli správy, že nakazenie omikronom znižuje oproti spomínanej inej verzii covidu pravdepodobnosť hospitalizácie o polovicu, scenár hospitalizácie na jednotke intenzívnej starostlivosti o tri štvrtiny a možnosť úmrtia až o 90 percent, je tu iný dôležitý aspekt.
Vírus chytí viac ľudí a so zväčšovaním vzorky čísla rastú. Na ilustráciu, vo Francúzsku sa počet prípadov za necelé dva mesiace zvýšil 13-násobne. Slovensko začínalo omikron vlnu s asi dvomi tisíckami pozitívnych denne a teraz je na trojnásobku, teda prírastku 6-tisíc.
Kým západ Európy hlásil raketový rast, u nás to ešte začiatkom januára vyzeralo, že práve nová mutácia Slovensko nejako zásadne nezasiahla. K dnešnému dňu u nás bolo rezortom zdravotníctva potvrdených 127 prípadov.
Spoločnosť Unilabs, ktorá sa venuje testovaniu, sekvenovaniu a ďalším laboratórnym činnostiam,...
Zostáva vám 85% na dočítanie.