StoryEditor

Z omikronu ide rešpekt. Nové dáta zo Slovenska však majú jedno pozitívum

20.01.2022, 12:51
Nová mutácia stúpa každým dňom. Kým v stredu hovorila vláda a ministerstvo o viac ako sto prípadoch, aktuálne vyzerá, že ich máme podstatne viac.

Mala to byť mutácia, ktorá nebude až takou hrozbou. Takéto správy sa šírili o omikrone. Jeho nástup v mnohých krajinách však ukázal, že aj keď ide o miernejší variant, je natoľko infekčnejší, že môže položiť nemocnice podobne ako delta.

​Kým napríklad z USA prišli správy, že nakazenie omikronom znižuje oproti spomínanej inej verzii covidu pravdepodobnosť hospitalizácie o polovicu, scenár hospitalizácie na jednotke intenzívnej starostlivosti o tri štvrtiny a možnosť úmrtia až o 90 percent, je tu iný dôležitý aspekt.

Vírus chytí viac ľudí a so zväčšovaním vzorky čísla rastú. Na ilustráciu, vo Francúzsku sa počet prípadov za necelé dva mesiace zvýšil 13-násobne. Slovensko začínalo omikron vlnu s asi dvomi tisíckami pozitívnych denne a teraz je na trojnásobku, teda prírastku 6-tisíc.

Unilabs Slovensko

​Kým západ Európy hlásil raketový rast, u nás to ešte začiatkom januára vyzeralo, že práve nová mutácia Slovensko nejako zásadne nezasiahla. K dnešnému dňu u nás bolo rezortom zdravotníctva potvrdených 127 prípadov.

Spoločnosť Unilabs, ktorá sa venuje testovaniu, sekvenovaniu a ďalším laboratórnym činnostiam,...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
21. máj 2022 11:22