StoryEditor

Nárast variantu omikron. Na Slovensku už potvrdili takmer tristo prípadov

21.01.2022, 11:40
Autor:
TASRTASR
Na Slovensku je aktuálne sekvenáciou potvrdených celkovo 282 prípadov variantu omikron.

Na Slovensku potvrdili ďalších 155 prípadov koronavírusového variantu omikron. Celkový počet sekvenáciou potvrdených prípadov je tak 282. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva s tým, že vo vzorkách odovzdaných na sekvenáciu v dňoch 17. a 18. januára mal omikron zastúpenie 59 percent spomedzi úspešne sekvenovaných vzoriek.

"Výsledky sekvenácie pozitívnych vzoriek potvrdzujú stúpajúci trend variantu omikron, pričom z priebežných výsledkov sekvenácie možno konštatovať, že variant omikron sa stal dominantným v tunajšej populácii," vyhlásil hlavný hygienik Ján Mikas.

Očakáva, že ešte výraznejšie zastúpenie variantu omikron potvrdia budúce priebežné výsledky sekvenácie.

Úrad zdôrazňuje, že výskyt prípadov omikronu v tunajšej populácii je vyšší než uvedený konkrétny počet sekvenovaných vzoriek. "Sekvenácia však dokáže poskytnúť náhľad do zastúpenia jednotlivých variantov v populácii, vrátane omikronu," podotkol Mikas.

Hygienici ľuďom odporúčajú dať sa zaočkovať proti ochoreniu Covid-19, respektíve absolvovať posilňujúcu dávku v odporúčanom čase. "Očkovaním sa významne znižuje riziko závažného priebehu infekcie a ťažkého priebehu ochorenia Covid-19," poznamenal hlavný hygienik.

Apeluje zároveň na nevyhnutnosť osobnej ochrany, a to bez ohľadu na očkovanie. Ľudia by mali nosiť správne nasadený respirátor, v miestnostiach často a nárazovo vetrať, dodržiavať dostatočný odstup od iných ľudí a priebežne si dezinfikovať ruky.

Sekvenáciu na Slovensku a mapovanie výskytu jednotlivých variantov vírusu SARS-CoV-2 zabezpečuje úrad s partnerskými inštitúciami od mája 2021. V súčasnosti sa sekvenujú vzorky s dátumom odberu spred týždňa.

25. máj 2022 18:15