Juraj BlanárTASR
StoryEditor

Predčasné voľby nie sú reálnou možnosťou, tvrdí Blanár

22.06.2019, 14:29
Autor:
TASRTASR
Koalícia podľa neho funguje, hoci priznal, že hľadanie konsenzu nebýva ľahké.

Predčasné parlamentné voľby nie sú podľa podpredsedu Smeru-SD Juraja Blanára reálnou možnosťou. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Koalícia podľa neho funguje, hoci priznal, že hľadanie konsenzu nebýva ľahké. Zároveň verí, že v utorok 25. júna sa parlamentu podarí navoliť zvyšných piatich kandidátov na ústavných sudcov.

"Som presvedčený, že vždy sme sa dokázali dohodnúť, prijímať a napĺňať predovšetkým vládny program, ktorý sme na začiatku odsúhlasili. Áno, treba ale povedať, že v koalícii, kde máte troch členov, nie je jednoduché hľadať konsenzus, a my ho hľadáme. Musíme robiť všetko pre to, aby sme to dokázali," povedal Blanár.

Bol by zároveň rád, keby sa chýbajúcich piatich kandidátov na sudcov Ústavného súdu podarilo navoliť pri najbližšej voľbe, ktorá bude budúci týždeň. "Posúvame sa dopredu. Som presvedčený, že v utorok sa nám to podarí tak, aby sme poskytli plný počet pani prezidentke, ktorá potom z toho navolí potrebný počet ústavných sudcov," poznamenal Blanár s tým, že sám bude krúžkovať opäť maximálny potrebný počet.

Poslanec Národnej rady za OĽaNO Ján Budaj oponuje, že navoliť potrebný zvyšný počet kandidátov nevie koalícia pre jej vnútorné rozpory. A to ani napriek tomu, že má väčšinu a opozícia chodí voliť, aby udržala kvórum. Hovorí, že ide o sledovanie záveru kariéry Roberta Fica (Smer-SD) v priamom prenose.

"Trúfam si povedať, že budúci utorok bude o Robertovi Ficovi. Či naďalej jeho trucovanie spôsobí odkladanie voľby, alebo už sa poslanci koalície rozhodnú, že napriek jeho snahe dovolia ten potrebný počet," zhodnotil Budaj s tým, že koalícia podľa neho už vypovedala poslušnosť a budúci utorok bude voliť, hoci šéf najsilnejšej strany vyťahuje zámienky o sťažnostiach.

Témou diskusie bola aj strana, ktorú zakladá Andrej Kiska. Budaj to však verejne komentovať nechce. Myslí si však, že to, či bude nová strana spájať, alebo rozdeľovať, ukáže až prax a kroky, ktoré bude podnikať. Poznamenáva, že stredopravé spektrum je už v súčasnosti fragmentované a hrozí ďalšie delenie. Konečným rozhodcom ale podľa neho bude volič. Podľa Blanára má Kiska právo založiť si stranu, treba však brať do úvahy to, že nie je nepopísaný papier.

01 - Modified: 2023-01-28 08:41:04 - Feat.: - Title: Budaj zvoláva na stredu okrúhly stôl demokratických strán, hovorí o obnove a štandartizácii 02 - Modified: 2023-01-14 13:14:15 - Feat.: - Title: Budaj: V tomto roku chceme pokračovať v reforme národných parkov 03 - Modified: 2023-01-20 12:36:56 - Feat.: - Title: Budaj o referende: Strany na Slovensku ho organizujú kvôli reklame zadarmo 04 - Modified: 2023-01-11 15:23:17 - Feat.: - Title: Budaj si nemyslí, že v OĽANO je rozkol, Milanová nedáva na reči 05 - Modified: 2023-01-09 09:05:11 - Feat.: - Title: Budaj: Budovanie verejných vodovodov a kanalizácií sa vďaka zmenám zrýchli
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. január 2023 13:01