Rozvojová banka Rady Európy požičala Bratislave na projekt električky 40 miliónov eur.Marek Kmeť
StoryEditor

Automatické zatváranie dverí fotobunkou. Bratislavskú MHD čakajú zmeny

05.07.2019, 10:21
Autor:
TASRTASR
Dopravný podnik chce týmto spôsobom zvýšiť účinnosť klimatizácie.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) zavádza vo vybraných vozidlách MHD automatické zatváranie dverí pomocou fotobunky. Podnik o tom informuje na svojom webe s tým, že takéto zatváranie dverí budú využívať vodiči nových električiek a niektorých typov autobusov.

Cestujúci pred nástupom do vozidla MHD stlačí tlačidlo na otvorenie dverí, tak ako doteraz, avšak vodič už nebude musieť na týchto vozidlách zatvárať dvere zo svojej kabíny pomocou tlačidla.

"Tie sa zavrú automaticky prostredníctvom fotobunky. Jednotlivé dvere sa budú otvárať a zatvárať podľa skutočného dopytu cestujúcich," vysvetlil DPB.

Aj týmto spôsobom sa podľa bratislavskej mestskej firmy môže zvýšiť účinnosť klimatizácie, keďže počas státia vozidiel MHD na zastávkach nedôjde až k takému úniku vychladeného vzduchu. Skráti sa totiž čas, počas ktorého budú dvere otvorené.

"Na nových električkách a autobusoch Mercedes-Benz a MAN sa teda budú dvere zatvárať vtedy, keď sa už v priestore dverí nebudú cestujúci nachádzať. Cestujúcich preto žiadame, aby sa zdržiavali ďalej od dverí, aby sa dvere mohli automaticky zatvoriť," vyzýva DPB.

V prípade vyššieho obsadenia vozidiel, keď cestujúci využívajú aj priestor dverí, budú mať vodiči naďalej možnosť zatvoriť dvere prostredníctvom tlačidla.

Funkciou automatického zatvárania dverí fotobunkou sú vybavené nové električky a niektoré autobusy už dlhšie obdobie, doteraz sa však využívala iba sporadicky.

"Automatické zatváranie dverí bude súčasťou špecifikácie pri nákupe ďalších nových vozidiel," deklaruje DPB. Cieľom je okrem zníženia úniku vychladeného vzduchu z vozidiel v lete a teplého vzduchu v zime, aj možnosť pristaviť vozidlo do východiskovej zastávky v predstihu pred odchodom.

"Prvou lastovičkou bude linka X6, kde cestujúci na odchod nebudú musieť čakať na horúcom nástupišti, ale v klimatizovanej električke," spresnil podnik.

01 - Modified: 2023-05-09 07:49:53 - Feat.: - Title: Presun do autobusu šetrí eurá aj vzduch. Ako fungujú kampane dopravných spoločností? 02 - Modified: 2023-02-12 18:29:29 - Feat.: - Title: Sieť v časti Bratislavy nezvládla elektrobusy. Šéf DPB pre HN: Distribučná firma nás upozornila na limit 03 - Modified: 2023-02-02 15:25:08 - Feat.: - Title: Dopravný podnik Bratislava nevylučuje ďalšie úsporné opatrenia. Ceny energií a pohonných hmôt sú nestále 04 - Modified: 2023-01-23 16:25:25 - Feat.: - Title: Bratislava si nepripúšťa výrazné meškanie električky do Petržalky. Reaguje na výroky starostu Jaroviec 05 - Modified: 2022-11-08 13:51:16 - Feat.: - Title: Vodič autobusu MHD musel prudko zabrzdiť, zranilo sa šesť cestujúcich
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. máj 2023 14:17