TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Bugárov Most a SMK budú rokovať o spolupráci. Spoločnú stranu nevytvoria

28.07.2019, 11:01
Autor:
TASRTASR
O ďalších možnostiach, teda koalícii alebo samostatnej kandidatúre, sa majú strany rozprávať v pondelok.

Vládny Most-Híd a mimoparlamentná SMK sa majú v pondelok 29. júla opäť stretnúť na rokovaní, kde majú hovoriť o predvolebnej spolupráci. Potvrdila to tlačová tajomníčka SMK Helena Fialová. Ďalšie dve maďarské strany, MKDA-MKDSZ a Maďarské fórum (MF), tvrdia, že prípadná spolupráca maďarských síl závisí od Mosta-Híd a SMK.

Na prvom rokovaní sa Most-Híd a SMK dohodli, že do budúcoročných parlamentných volieb nevytvoria spoločnú volebnú stranu a nebudú ani spoločne kandidovať na kandidátke Mosta-Híd.

Rokovania v pondelok

O ďalších možnostiach, teda koalícii alebo samostatnej kandidatúre, sa majú strany rozprávať v pondelok. Most-Híd pôvodne mimoparlamentným stranám ponúkal miesta na svojej kandidačnej listine.

Neparlamentné strany Maďarské fórum a MKDA-MKDSZ sa tento týždeň na spoločnom rokovaní zhodli, že vznik a vytvorenie rámcov spolupráce závisí predovšetkým od Mosta-Híd a SMK.

Predseda MF Zsolt Simon už dávnejšie po rokovaní s Mostom-Híd uviedol, že s ním ďalej rokovať nebude, pokiaľ sa postoj vládnej strany nezmení. MF nemá záujem ísť na kandidačnú listinu Mosta-Híd, zmysel by podľa Simona mala spoločná kandidačná listina, na ktorej by sa spojili štyri maďarské strany. MF sa tiež už dohodlo s SMK na tom, že odmietajú spoluprácu s SNS, so Smerom-SD a s ĽSNS.

Viacero možností

Predstavitelia MF a MKDA-MKDSZ sa zhodli na tom, že spolupráca maďarských strán je nevyhnutná, ak je cieľom maďarskej menšiny dostať svoje slovo do parlamentu. "Podľa MKDA by bola vhodnejšia myšlienka spoločnej kandidátnej listiny s päťpercentným prahom. Druhým riešením by mohla byť koalícia dvoch väčších strán, ktorej by sa prispôsobili obe menšie strany zachovaním svojej identity a svojich politických hodnôt," uviedla MKDA-MKDSZ vo svojom stanovisku.

Okrem maďarských strán rokoval Most-Híd podľa podpredsedu strany Ábela Ravasza aj s neparlamentnou Slovenskou konzervatívnou stranou, Rómskou iniciatívou Slovenska a Šancou. Do konca leta by strana mala mať ucelený obraz toho, čo chce, a stranícke štruktúry by na jeseň mali odsúhlasiť ďalší postup.

01 - Modified: 2022-10-02 13:47:56 - Feat.: - Title: Ivan Korčok odmietol ponuku SaS na ďalšie pôsobenie v politike. Verí, že na funkciu treba dostať mandát 02 - Modified: 2022-10-01 10:09:04 - Feat.: - Title: Fico volá po spájaní ľavice, strane Hlas ponúkol spoluprácu. Ľudia to podporia, tvrdí šéf Smeru 03 - Modified: 2022-09-28 20:40:26 - Feat.: - Title: Diplomatická akadémia ovplyvnila rozvoj zahraničnej politiky, hovorí šéf rezortu zahraničia Rastislav Káčer 04 - Modified: 2022-09-26 17:30:00 - Feat.: - Title: Ľudovít Ódor: Ako uvažovať o dnešnom svete? 05 - Modified: 2022-09-25 16:05:17 - Feat.: - Title: Pyco: Mám pocit, že občan je často tým posledným, na koho politici myslia
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. október 2022 07:23