TASR - Dano Veselský
StoryEditor

Poplatky v škôlkach podľa trvalého pobytu môžu byť problém. Zaoberá sa nimi ombudsmanka

12.08.2019, 11:08
Autor:
TASRTASR
Téma rezonovala najmä v súvislosti s bratislavskými mestskými časťami Petržalka a Staré Mesto, ktoré sa rozhodli zvýhodňovať rezidentov.

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa bude zaoberať odlišnými poplatkami za deti v materských školách na základe ich trvalého pobytu. S problémom sa na ňu obrátili rodičia dotknutých detí.

Ombudsmanka preto požiadala o stanovisko mestskú časť Bratislava-Petržalka, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR a tiež Generálnu prokuratúru SR, ktorá nepovažuje poplatky na základe trvalého pobytu za diskriminačné. Informovala o tom na sociálnej sieti.

„Rodičia nesúhlasia s tým, že sumy sú výrazne rozdielne a líšia sa len na základe miesta trvalého pobytu detí. Pri preskúmavaní podnetu som sa stretla s problémom odlišného postoja viacerých inštitúcií k ústavnej akceptovateľnosti takejto právnej úpravy,“ uviedla Patakyová. Stanovisko zaujme po doručení vyjadrení a ich vyhodnotení.

„Zvážim aj uplatnenie svojich ďalších kompetencií vrátane možnosti iniciovať konanie o súlade právnych predpisov na Ústavnom súde SR,“ povedala ombudsmanka.

Združenie miest a obcí požiadalo Generálnu prokuratúru SR o stanovisko v dôsledku rozdielneho názoru MŠVVaŠ SR pri určovaní výšky mesačného príspevku zákonného zástupcu so zohľadnením trvalého bydliska. Generálna prokuratúra tvrdí, že o diskrimináciu v tomto prípade nejde.

Téma rozdielnych poplatkov za škôlku podľa trvalého bydliska rezonovala v nedávnom období i prostredníctvom medializovaných prípadov z bratislavských mestských častí Petržalka a Staré Mesto.

Poslanci najväčšej bratislavskej mestskej časti 25. júna rozhodli o tom, že rodičia bez trvalého pobytu v mestskej časti budú za škôlku platiť od novembra 2019 mesačne 100 eur, pre miestnych zostane poplatok v doterajšej výške 30 eur. Aj nerezidenti však môžu požiadať o 70-percentnú zľavu.

Podobnú úpravu vo svojom všeobecnom záväznom nariadení prijali aj poslanci Starého Mesta. Podľa ich rozhodnutia budú rodičia s trvalým pobytom v Starom Mesto dlhšom ako jeden rok platiť mesačne 45 eur, ostatní 90 eur. Rozhodnutia, ktoré vyvolali búrlivú diskusiu, vychádzajú z problému nedostatočných kapacít predškolských zariadení a snahy zabezpečiť prijatie čo najväčšieho počtu detí s trvalým pobytom v danej mestskej časti.

01 - Modified: 2022-11-23 10:53:41 - Feat.: - Title: Horecký: Chceme splniť právny nárok na miesto v materskej škole pre deti od troch rokov 02 - Modified: 2022-11-06 11:53:00 - Feat.: - Title: Škôlku navštevuje necelá tretina detí z marginalizovaných rómskych komunít 03 - Modified: 2022-08-30 12:43:09 - Feat.: - Title: Samosprávy majú podľa združenia Rodičia.sk pripravovať svoje kapacity materských škôl vopred 04 - Modified: 2022-07-08 14:36:25 - Feat.: - Title: Advokát zomrel vo väzbe, lebo sa štát naňho vykašľal, tvrdí Fico. Správa ombudsmanky ukazuje vážne zistenia 05 - Modified: 2022-02-04 08:43:18 - Feat.: - Title: V marci by mali poslanci voliť nového ombudsmana. Patakyovej sa končí funkčné obdobie
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. február 2023 22:30