TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Progresívne Slovensko podpísalo založenie maďarskej platformy

26.08.2019, 18:31
Autor:
TASRTASR
Šéf Progresívneho Slovenska Michal Truban uviedol, že "úlohou platformy bude aktívne otvárať témy a predstavovať riešenia pre problémy tejto komunity a regiónu.

Progresívne Slovensko v pondelok podpísalo založenie maďarskej platformy. Informovalo o tom hnutie na svojom profile na sociálnej sieti.

Podľa hnutia "o problémoch a riešeniach pre maďarskú komunitu nemôžu hovoriť len maďarské strany. Naopak, progresívne hnutie musí byť miestom, kde každý občan a občianka našej krajiny nájde miesto."

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Truban na svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že "úlohou platformy bude aktívne otvárať témy a predstavovať riešenia pre problémy tejto komunity a regiónu, ale aj podieľať sa na zmene, ktorú chceme ponúknuť celej krajine".

Zmena je podľa neho rovnako dôležitá pre Slovákov aj pre všetky menšiny, ktoré tu žijú, a preto je potrebné spolupracovať.

"Chceme, aby sa každý občan tejto krajiny cítil na Slovensku doma, to znamená vzájomný rešpekt k jazyku, kultúre a možnosť ju reálne a aktívne rozvíjať. No je to aj o ekonomickom rozvoji, nemusím hovoriť o tom, že južné Slovensko je región, na ktorý sa často zabudlo. Žiaľ, často aj z nacionalistických dôvodov. To musí skončiť,” dodal Truban.

Cieľom maďarskej platformy bude reprezentovať hlas Maďarov v hnutí a presadzovať ich riešenia v oblastiach, ktoré trápia obyvateľov maďarskej komunity.

Ide najmä o otázky ako je ekonomický rozvoj južného Slovenska, vrátane kvalitnej infraštruktúry, rozvoj realizácie jazykových a kultúrnych práv v praxi, či rozvoj dialógu so slovenskou väčšinou a s kultúrami ďalších menšín.

Maďarská platforma by sa mala zaoberať aj otázkami ako je stabilizácia menšinového vzdelávania, či rozvojom modernej dvojjazyčnosti na zmiešaných územiach. Ďalším cieľom hnutia je zlepšovať všeobecné povedomie o výzvach a živote maďarskej komunity a obyvateľov južného Slovenska.

01 - Modified: 2024-04-16 11:19:42 - Feat.: - Title: Za urovnanie vzťahov s Českom je 70 percent Slovákov, ukazuje prieskum 02 - Modified: 2024-04-12 09:29:50 - Feat.: - Title: Slovensko môže prísť o miliardy eur z Bruselu, varuje opozícia. Šimečka spomenul vlastizradu 03 - Modified: 2024-04-11 11:49:38 - Feat.: - Title: Progresívne Slovensko navrhuje zdieľanie dôchodkových práv a úpravu vymeriavacieho základu 04 - Modified: 2024-04-08 16:45:19 - Feat.: - Title: Vláda o rozvrate financií klame a namiesto konsolidácie ponúka chaos, myslí si Kišš z Progresívneho Slovenska 05 - Modified: 2024-04-08 14:51:22 - Feat.: - Title: PS presadzuje efektívny manažment medveďa, ktorý nebude ohrozovať ľudí
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
20. apríl 2024 22:35