StoryEditor

Gröhling prezentoval prieskum: Slovensko chce mať otvorené školy aj pri zhoršení situácie

27.01.2022, 10:35
Autor:
TASRTASR
Podľa ministra školstva ide o jasný signál, že školy by sa zatvárať nemali a spoločnosť by mala zvládnuť jednotlivé opatrenia aj tlak, ktorý s pandémiou prichádza.

Väčšina rodičov je za to, aby školy na Slovensku ostali otvorené aj v prípade zhoršujúcej sa pandemickej situácie. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky, ktorý si dal vypracovať rezort školstva na vzorke viac ako tisíc respondentov.

Počas návštevy škôl v Levoči to vo štvrtok potvrdil minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

​„Som rád, že Slovensko jasne povedalo, že chce mať otvorené školy, že to všetci vnímame, že vzdelávanie je dôležité. Z prieskumu vyplýva, že 82,3 percenta opýtaných je za to, aby školy boli otvorené aj pri zhoršujúcej sa situácii, 13 percent hovorilo, že by sa mali zatvoriť a 4,7 percenta sa nevedelo vyjadriť,“ konkretizoval minister výsledky prieskumu uskutočneného v januári.

Ide podľa neho o jasný signál, že školy by sa zatvárať nemali a spoločnosť by mala zvládnuť jednotlivé opatrenia aj tlak, ktorý s pandémiou prichádza. „Takto pristupujú k tomu aj okolité krajiny,“ zdôraznil Gröhling.

Minister si myslí, že sa nemôžu školy na Slovensku zatvárať celoplošne.

Ak, tak poďme po jednotlivých školách, kde riaditeľ má právomoc prerušiť vyučovanie v danej triede, kde sa vyskytol pozitívny žiak alebo učiteľ. Ak dve tretiny škôl za posledný týždeň nemali žiadnu triedu v karanténe, nemôžeme ich všetky zatvárať, musíme to zvládnuť,“ skonštatoval šéf rezortu školstva.

Dodal, že systém ostáva nastavený rovnako ako doposiaľ, ocenil skrátenú karanténu, komunikovať chce ešte s ministrom zdravotníctva o možnosti individuálnej izolácie.

Gröhling počas dvoch dní navštívil niekoľko škôl na Spiši a v tejto súvislosti upozornil na modernizačný dlh, ktorý je na úrovni desiatok miliónov eur.

Dlhodobo hovoríme o tom, že školy by sme nemali opravovať len zvonku. Minulý rok sa podarilo v približne 200 školách opraviť aj vnútorné priestory a doplniť zariadenie, v tomto chceme pokračovať,“ upozornil Gröhling.

Dodal, že do minuloročnej výzvy ministerstva na modernejšie školy sa v tejto súvislosti zapojilo 1 800 škôl z celého Slovenska. V ich modernizácii budú podľa finančných možností pokračovať aj počas tohto roka.

01 - Modified: 2026-01-07 08:48:21 - Feat.: - Title: Gröhling kritizoval Hnutie Slovensko: Nedá sa s nimi vládnuť, Matovič a Fico nedokážu bez seba žiť 02 - Modified: 2026-01-02 21:27:41 - Feat.: - Title: Moskva vštepuje Afrike svoju mentalitu. Stavia Ruské domy, láka obyvateľov na šach aj štúdium 03 - Modified: 2025-12-29 09:01:22 - Feat.: - Title: Gröhling odkázal Bittó Cigánikovej, že sa musí vysporiadať s rozhodnutím okolo Sulíka 04 - Modified: 2025-12-22 10:25:00 - Feat.: - Title: Gröhling avizuje nové posily, do strany vstúpia i viacerí členovia klubu SaS 05 - Modified: 2025-12-17 17:42:03 - Feat.: - Title: SaS považuje rozhodnutie Ústavného súdu za malé víťazstvo právneho štátu a dôležitý signál
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
08. január 2026 02:57