REUTERS/Wolfgang Rattay
StoryEditor

Ceny elektromobilov sa vyrovnajú bežným autám okolo roku 2023, myslí si odborník

05.10.2019, 11:24
Autor:
TASRTASR
Väčšie množstvo elektromobilov na slovenských cestách by malo priniesť dotácie, ktoré plánuje Ministerstvo hospodárstva SR spustiť začiatkom decembra.

Masívny nástup elektromobilov, ktorý niektorí odborníci v najbližších rokoch očakávajú, bude mať prínos nielen pre životné prostredie znižovaním emisií, ale je aj veľkou príležitosťou pre energetikov a slovenský priemysel.

Inteligentným nabíjaním automobilových batérií bude napríklad možné vyrovnávať výkyvy v prenosovej sústave a slovenské firmy majú príležitosť spolupracovať na výrobe elektromobilov, ale aj príslušenstva, myslia si sa odborníci oslovení TASR.

Nabíjanie elektromobilov

"Čo sa týka nabíjacej infraštruktúry, vo väčšine prípadov nie je problém s kapacitou siete,"  povedal riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA) Patrik Križanský. 

"Naopak, elektromobily sú perfektná príležitosť na využívanie pre balansovanie distribučnej sústavy takzvaným inteligentným nabíjaním," povedal riaditeľ.

Podľa riaditeľa SEVA je najlepším riešením pre autobatériu aj pre peňaženku automobilistu pomalé nabíjanie.

Nabíjacie stĺpiky so striedavým prúdom by mali byť v budúcnosti rozmiestnené aj na sídliskách či na uliciach.

"Toto by mala byť dominantná časť nabíjania," myslí si Križanský. Rýchlonabíjacie stanice s vysokými prúdovými odbermi majú vyššie ceny a podľa neho by mali byť iba riešením pre dlhé cesty alebo núdzové situácie.

Inteligentné nabíjanie

Inteligentnú reguláciu elektrickej distribučnej sústavy aj v súvislosti s elektromobilitou umožní napríklad projekt ACON podporený Európskou komisiou, ktorý vo vybraných regiónoch západného Slovenska prinesie do siete prvky inteligentného riadenia.

"Vo vzťahu k elektromobilite je možné tento benefit prezentovať na jednoduchom príklade," načrtol vedúci úseku regulácie spoločnosti Západoslovenská distribučná Tomáš Šipoš.

"Ak na jednej ulici prídu všetci majitelia elektromobilov večer domov a všetci naraz začnú súčasne nabíjať svoje elektromobily, bez inteligentných prvkov by v niektorých lokalitách dochádzalo k preťaženiu sústavy," uviedol Šipoš.

"Využitím inteligentných technológií však budeme schopní nabíjanie rozložiť v čase tak, aby, povedzme, ráno o šiestej boli všetky elektromobily nabité aspoň na 80 percent, pričom súčasne nebude dochádzať k preťaženiu sústavy," dodal.

Súčasťou inteligentného nabíjania budú aj nabíjacie stanice s veľkokapacitnou batériou, ktorá pri väčšom odbere znižuje zaťaženie siete a, naopak, pri prebytku výkonu energiu zo siete odoberá.

"Tieto riešenia budú mať do budúcna veľký význam ako pre rýchlonabíjacie stanice pri dôležitých dopravných uzloch, tak aj pre menšie nabíjacie stanice v rámci verejných domov alebo sídlisk," myslí si Patrik Pinkoš zo spoločnosti Wattstor.

Dotácie od vlády

Stanice z produkcie domáceho výrobcu umožnia majiteľom elektromobilov nabíjať batérie podľa potreby, bez ohľadu na pripravenosť elektrickej siete.

"Ďalší benefit využitia obnoviteľných zdrojov a akumulačných systémov je zníženie finančných nákladov prevádzkovateľov nabíjacích staníc, ktoré sú spojené s poplatkami za pripojenie a rezervovanú kapacitu v rámci prípojných miest," dodal Pinkoš.

Na Slovensku je už jedna takáto stanica v prevádzke v Trenčíne a podľa Križanského je niekoľko ďalších pred spustením.

Väčšie množstvo elektromobilov na slovenských cestách by malo priniesť dotácie, ktoré plánuje Ministerstvo hospodárstva SR spustiť začiatkom decembra.

Príspevok osemtisíc eur na elektromobil pri plnom využití balíka päť miliónov eur môže dostať 625 záujemcov.

Dotácia v niektorých prípadoch zníži cenu elektromobilu takmer na úroveň rovnakého automobilu so spaľovacím motorom. Podstatnejší však bude postupný prirodzený pokles cien elektromobilov.

Podľa Križanského by sa mohli ceny elektromobilov s cenami bežných automobilov vyrovnať okolo roku 2023.

01 - Modified: 2018-11-28 07:56:13 - Feat.: 0 - Title: Elektroautá po novom: modré ešpézetky a jazda v buspruhoch 02 - Modified: 2019-01-10 21:39:59 - Feat.: 0 - Title: Dnes sa o elektroautá zaujímajú len entuziasti 03 - Modified: 2019-03-14 10:20:26 - Feat.: 0 - Title: Volkswagen mieri k ovládnutiu sveta elektroáut: 70 modelov a technika pre všetkých 04 - Modified: 2019-05-28 21:22:34 - Feat.: 0 - Title: Ekologickosť elektroáut závisí od zdroja elektriny 05 - Modified: 2019-09-17 09:20:47 - Feat.: 0 - Title: Na elektroautá stačia dve tretiny pracovníkov, ich výroba je jednoduchšia
01 - Modified: 2023-03-28 14:28:38 - Feat.: - Title: Realita elektromobility: koľko nás stojí, že sme z uhlíka spravili globálneho satana 02 - Modified: 2023-03-21 23:00:00 - Feat.: - Title: Greenway – elektromobilita, nabíjacie stanice a zelená budúcnosť 03 - Modified: 2023-03-17 23:00:00 - Feat.: - Title: Elektromobil pod 20-tisíc eur príde do troch rokov, tvrdí šéf VW dohliadajúci na Škodu 04 - Modified: 2023-03-15 09:19:46 - Feat.: - Title: Najväčšie investície v spoločnosti Volkswagen budú zamerané na elektrifikáciu a digitalizáciu 05 - Modified: 2023-03-14 15:51:27 - Feat.: - Title: Nie je v záujme Slovenska viazať sa výhradne na elektromobilitu, tvrdí Heger a poukazuje na alternatívy
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
31. marec 2023 20:50