StoryEditor

Ukrajina nemá v NATO čo robiť, pri invázii nepomôžeme, povedal chorvátsky prezident

26.01.2022, 10:07
Autor:
ČTKČTKredred
Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo chorvátsku veľvyslankyňu v Kyjeve, aby vysvetlila slová svojho prezidenta.

Chorvátsky prezident Zoran Milanović vyhlásil, že pre Ukrajinu nie je v NATO miesto. Podľa neho sa totiž na Ukrajine vláda nezmenila demokraticky, ale pučom. Chorvátsky premiér Andrej Plenković sa Ukrajincom za prezidentove slová ospravedlnil, ukrajinské ministerstvo zahraničia vyjadrilo „hlboké sklamanie“.

„My s tým nebudeme mať nič spoločné a nič nemáme. Pokiaľ dôjde k eskalácii, stiahne sa všetko až do posledného chorvátskeho vojaka,“ povedal podľa webu Dnevnik.hr Milanović.

„Pre Ukrajinu nie je miesto v NATO. Keď sa na Ukrajine menila moc, tak toto hnutie, ktoré bolo všetko len nie demokratické, bolo prevratom, pri ktorom bolo zabitých 50 ľudí. Išlo o nasledujúce: Ukrajina ide na Západ, pri Rusku nie je čo hľadať, v EÚ bude med a mlieko,“ citoval web prezidentove slová. Ukrajinu pritom Milanović označil za naďalej jednu z najviac skorumpovaných krajín.

Pohŕdanie a nevďak, znie z Kyjeva

„Chorvátsky prezident prejavil pohŕdavý postoj a nevďak za pomoc, ktorú Ukrajina a Ukrajinci v minulosti Chorvátsku poskytli v jeho boji za nezávislosť aj v boji s ničivými požiarmi. Ale sme si istí, že tento nevďak je jeho osobný rys a netýka sa chorvátskeho ľudu,“ uviedlo vo vyhlásení ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré si tiež predvolalo chorvátsku veľvyslankyňu v Kyjeve.

Premiér Plenković zaujíma k dianiu okolo Ukrajiny obdobný postoj ako vlády ostatných členských krajín Európskej únie a na rozdiel od Milanoviča je s Ukrajinou solidárny. To dal Plenković jasne najavo pri dvojdňovej decembrovej návšteve v Kyjeve a vo Ľvove.

Milanovičovi sa to však nepáči. „Stiahneme sa do posledného vojaka. Chorvátsko s tým nemá nič spoločné a ja nedovolím, aby malo. A Plenković nech si hrozí, ako chce. Chorvátsko sa od toho musí držať ďalej ako od ohňa. Chorvátsko v tom nebude hasičom,“ vyhlásil chorvátsky prezident.

​To nie je ruský funkcionár?

Plenković tieto „neskutočné“ výroky, ktoré ho prekvapili a udivili, odmietol. „Myslel som, že ide o nejaký briefing a že je to nejaký ruský funkcionár,“ povedal podľa webu nezávislej televízie N1 premiér. "Na Ukrajine žiadni chorvátski vojaci nie sú, tak neviem, akých vojakov má na mysli," dodal. V mene vlády sa potom „momentálne okupovaným Ukrajincom“ ospravedlnil. Odmietol pritom aj Milanovičove slová o skorumpovanosti Ukrajiny.

Obavy z možnej invázie na Ukrajinu, pri hraniciach ktorých sú desaťtisíce ruských vojakov, v posledných týždňoch viedli k zvýšeniu napätia medzi Moskvou a Západom.

USA a ďalšie mocnosti varovali, že Rusko bude v prípade napadnutia Ukrajiny čeliť tvrdej reakcii. NATO tiež oznámilo, že kvôli hrozbe ruskej agresie vysiela ďalšie lode a lietadlá na posilnenie obrany východnej Európy, Spojené štáty uviedli do zvýšenej bojovej pohotovosti pre prípad nasadenia vo východnej Európe 8 500 vojakov.

20. máj 2022 20:45