Reuters
StoryEditor

Europarlament odovzdal prestížne ocenenie. Sacharovovu cenu získal bojovník za práva menšiny v Číne

18.12.2019, 12:04
Autor:
TASRTASR
Ilham Tohti bol v Číne odsúdený na doživotie, cenu prevzala jeho dcéra.

Tohoročnú Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, ktorú získal väznený ujgurský ľudskoprávny aktivista Ilham Tohti, v stredu na slávnostnom ceremoniáli v pléne Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu prevzala jeho dcéra. Predseda EP David Sassoli pripomenul, že laureát si nemohol prevziať cenu, lebo čínske úrady ho odsúdili na doživotné väzenie.

O tom, že tohoročným laureátom prestížnej ceny bude ľudskoprávny aktivista Ilham Tohti - predstaviteľ ujgurskej menšiny žijúcej v Číne -, rozhodla v októbri konferencia predsedov Európskeho parlamentu (EP).

Bojovník za práva menšiny

Tohti už dlhé roky bojuje za práva svojho etnika a podporuje dodržiavanie zákonov o regionálnej autonómii. Do pozornosti čínskych úradov sa dostal po krvavých zrážkach medzi etnickými Ujgurmi a Číňanmi v meste Urumči, ku ktorým došlo v júli 2009 a vyžiadali si okolo 150 obetí.

Tohti následne kritizoval čínsku vládnu politiku voči ujgurskej menšine, najmä vtedajšieho guvernéra Ujgurskej autonómnej oblasti (AO) Sin-ťiang Nura Bekriho.

V roku 2014 uznali Tohtiho čínske úrady za vinného zo separatizmu a odsúdili na doživotie. Podľa obvinení sa usiloval o ukončenie čínskej nadvlády nad Sin-ťiangom, ktorého obyvatelia sú prevažne moslimského vierovyznania.
Sacharovovu cenu v menej svojho otca z rúk predsedu EP Davida Sassoliho prebrala jeho dcéra Jewher Ilhamová, ktorá od roku 2013 žije v Spojených štátoch.

"Želala by som si, aby môj otec bol na slobode a aby všetky rodiny, ktorých členovia sú vo väzení, boli jedného dňa spolu. A aby všetci ľudia žili v mieri bez toho, aby si navzájom ubližovali," uviedla Jewher v posolstve vo filme, ktoré pred udelením ceny videli všetci europoslanci.

Osobne sa poďakovala Európskemu parlamentu a všetkým tým, ktorí sa zaslúžili o udelenie tejto ceny. "Ocenili ste nielen môjho otca, ale upriamili ste pozornosť Európskej únie i celého sveta na osud Ujgurov v Číne," povedala.

Kde sa nachádza, jeho dcéra nevie

Pripomenula, že vyše milión Ujgurov je v nútených pracovných táboroch v Číne, a dodala, že boj za ľudské práva, ktorý viedol jej otec, je aj boj za práva ostatných etnických či náboženských menšín, ktoré sú prenasledované čínskym režimom.

Priznala, že nemá informácie o tom, kde sa jej väznený otec vôbec nachádza, a vyjadrila nádej, že je ešte nažive. "Môj otec mal filozofiu, že nevyriešené problémy povedú k ešte väčším problémom. Aj preto mal snahu pomáhať ujgurskej komunite a prispievať k zmiereniu medzi Ujgurmi a Číňanmi," uviedla.

Sassoli tiež ocenil Tohtiho zmierovacie úsilie a zopakoval, že Európsky parlament požaduje jeho bezpodmienečné a rýchle prepustenie na slobodu. Vyjadril nádej, že Ilham Tohti už ako slobodný človek bude môcť osobne prísť do europarlamentu.

Pripomenul tiež, že Európsky parlament myslí na všetkých tých, ktorí v súčasnej dobe trpia vo väzení za svoje presvedčenie a boj, ktorý viedli na obranu ľudských práv.

Tohti začiatkom októbra získal aj Cenu Václava Havla za ľudské práva, ktorú udeľuje Parlamentné zhromaždenie Rady Európy spoločne s Knižnicou Václava Havla a Nadáciou Charty 77.

Sacharovovu cenu každoročne udeľuje Európsky parlament už od roku 1988 jednotlivcom a organizáciám, ktorí bojujú za ľudské práva a slobody. Nominácie na túto cenu môžu predložiť politické skupiny v EP alebo skupina najmenej 40 europoslancov.

01 - Modified: 2022-09-13 17:48:00 - Feat.: - Title: Aj európski konzervatívci navrhli prezidenta Zelenského na Sacharovovu cenu 02 - Modified: 2022-05-05 14:49:48 - Feat.: - Title: Slovenský europoslanec bude vyšetrovať používanie softéru Pegasus 03 - Modified: 2022-04-17 19:06:15 - Feat.: - Title: Ovplyvní to výsledok volieb? Európsky parlament chce naspäť peniaze, ktoré spreneverila Marine Le Penová 04 - Modified: 2022-04-08 07:49:07 - Feat.: - Title: Nehovorme o sociálnej Európe, kým rómske deti umierajú na podvýživu, hovorí Nicholsonová 05 - Modified: 2022-03-09 08:40:26 - Feat.: - Title: Slovenskí europoslanci sa spojili, odsudzujú slová Uhríka: Robí hanbu celému Slovensku
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. december 2022 08:33