StoryEditor

Ako odlíšiť koronavírus od chrípky? Ťažko, ale existuje jeden zásadný rozdiel, tvrdí virologička

06.03.2020, 15:48
Autor:
chocho
V HNtelevízii si pozrite rozhovor s virologičkou Tatianou Betákovou. Základom prevencie proti nákaze koronavírusom je podľa nej umývanie rúk.

"Ani z vedeckého, ani zo žiadneho hľadiska nevieme povedať, čo bude ďalej. Preto je na mieste byť opatrný a rešpektovať všetky odporúčania kompetentných," povedala pre HNtelevíziu virologička Tatiana Betáková o koronavíruse po tom, ako bol prvý prípad nákazy zaznamenaný aj na Slovensku.

​Zároveň však vyzýva ľudí, aby napodliehali panike, pretože to môže podľa nej epidémie alebo pandémie iba zhoršiť.

Ako základ prevencie je umývanie rúk, tvrdí Betáková. "Stačí obyčajné mydlo, aspoň dve minúty umývať ruky, aj medzi prstami a aj zápästia. Ľudia by mali prestať nosiť bavlnené náramky, lebo tam sa môže vírus držať," povedala.

​V hromadnej doprave by mohlo podľa nej pomôcť aj rúško. "Posledné údaje ukazujú, že šírenie vírusu sa o 30 až 50 percent spomalilo, aj keď to nie je stopercentná ochrana." Ďalej môže pomôcť čistiť si priestory, mobil, pracovný stôl či klávesnicu.

Koronavírus sa dá od bežnej chrípky odlíšiť len ťažko, ale jeden zásadný rozdiel podľa Betákovej je. "Koronavírusová infekcia, keď zasiahne dýchacie cesty, tak máte zadúšajúci kašeľ. Prípadne ľudia môžu mať pocit, že sa nevedia nadýchnuť, že ich dusí a vtedy naozaj treba urýchlene vyhľadať lekársku pomoc," vysvetlila.

21. máj 2022 17:56