TASR/Pavol Zachar
StoryEditor

Toto je čistá improvizácia, kritizuje Fico Matoviča. Smer chce byť súčasťou rokovaní

31.03.2020, 12:20
Autor:
TASRTASR
Podľa predsedu Smeru Roberta Fica by mal vládny kabinet myslieť aj na veľkých zamestnávateľov.

Strana Smer je pripravená podporiť akýkoľvek vládny návrh, ktorý bude považovať za prospešný.

Vyzýva však vládu Igora Matoviča, aby o opatreniach rokovala so sociálnymi partnermi na tripartite, tiež by mala zriadiť radu solidarity a rozvoja, do ktorej by boli prizvaní aj zástupcovia škôl, obcí, cirkví, s ktorými by tiež mala rokovať.

Vyhlásil to v utorok na tlačovej konferencii predseda Smeru Robert Fico.

"Smer-SD je pripravený podporiť každú jednu vec, to sa preukázalo pri školskom zákone aj pri niektorých sociálnych otázkach. Tam, kde máme výhrady, tam máme právo ich pomenovať," zhodnotil Fico.

"Mal by myslieť na veľkých zamestnávateľov"

Podotkol, že v súčasnosti strana nevie, s akými opatreniami príde vláda do parlamentu v stredu.

"Je neadekvátne a nesprávne, ak vláda prijíma takéto opatrenia od stola alebo ich priamo formuje na tlačových konferenciách. Chceme povedať, že je veľmi nesprávne, ak vláda nekomunikuje so sociálnymi partnermi," uviedol Fico.

Tiež by mal podľa neho vládny kabinet myslieť aj na veľkých zamestnávateľov.

"Hovorí len o malých podnikoch, SZČO. Realita na Slovensku je taká, že chrbtovú kosť na Slovensku predstavujú veľké firmy. Chýba komunikácia na európskej úrovni," tvrdí Fico. Pritom sa podľa neho dajú robiť opatrenia po rokovaniach s Európskou komisiou, ktoré by boli pružnejšie.

"Zatiaľ to vyzerá, že nikto nerobí kroky a nerokuje s EÚ. Treba urobiť nejaké výzvy, tie budú trvať nejaký čas, potom ich treba vyhodnocovať. My do firiem musíme doviezť zdroje a ak to bude vláda robiť takýmto spôsobom ako doteraz, žiadnych sa nedožijeme," tvrdí Fico. "Toto je čistá improvizácia," doplnil.

Inšpirácia Dánskom a Portugalskom

Podľa neho je nehorázne aj to, že Matovičov kabinet nerokuje napríklad aj s bankami, a Smer by tiež bol rád súčasťou rokovaní o opatreniach. "Nevidím žiadne mimoriadne aktivity vo vzťahu k európskym peniazom," vyhlásil Fico.

Strana Smer navrhuje napríklad to, aby sa Slovensko inšpirovalo Dánskom alebo Portugalskom, ktoré dokázali za deň vyrokovať schému štátnej pomoci na udržanie zamestnanosti v ich krajinách.

"Hovoríme o tom, že v tejto chvíli je veľmi dôležité, aby neskolaboval finančný systém, a to tým, že podnikatelia a domácnosti nevedia splácať úvery. Vláda by mala rokovať s finančným sektorom," doplnil poslanec Smeru Peter Žiga. Tiež by sa podľa neho štát mal pozrieť na zákon o konkurze a reštrukturalizácii.

"Mali by sme urobiť opatrenia, aby tieto firmy mali odkladnú dobu, napríklad pol roka, a zároveň aj veritelia, aby boli trošku tolerantnejší, aby sme firmy automaticky nedostávali do konkurzov," doplnil Žiga s tým, že potrebné je naštartovať aj tzv. malé financovanie zo Slovenskej záručnej a rozvojovej banky.

"Firmy a živnostníci by mali dostať odklad splátky daní, akými sú DPH, miestne dane, dane za motorové vozidlá," vymenoval Žiga. Poslanec Ján Richter tiež hovorí o opatreniach v sociálnej oblasti.

"Treba zmeniť stratégiu a robiť opatrenia, aby sa čo najmenej ľudí dostalo do evidencie úradov práce," doplnil Richter s tým, že by sa malo napríklad predĺžiť vyplácanie podpory v nezamestnanosti do obdobia, keď sa budú môcť uchádzať o nové zamestnanie.

Predĺžiť by sa malo aj poberanie rodičovského príspevku pre matky po skončení sa materskej, a to o tri až šesť mesiacov. "Ochrana nájomníkov je tiež dôležitá. Mohli by byť zahrnutí aj drobní podnikatelia a živnostníci," myslí si Richter.

Urýchlené vyhlásenie výziev 

Poslanec Ladislav Kamenický je tiež presvedčený, že štát by sa mal dokázať zabezpečiť financovať na trhoch, na to existuje podľa neho viacero schém.

"Máme tiež trvalý euroval, ktorý môžeme využiť na to, aby sme riešili krízu. Podnikatelia sa dostávajú do existenčných problémov, musia financovať fixné náklady. Nevidím, že by podnikatelia mohli rýchlo čerpať takéto úvery," upozornil Kamenický s tým, že treba urýchlene vyhlásiť výzvy na európske zdroje.

"Ide o rýchlosť, pretože ak to nezvládneme, veľa podnikateľov môže skrachovať a prepúšťať zamestnancov," dodal Kamenický.

Koronavírus a Covid - 19

01 - Modified: 2020-03-31 12:01:39 - Feat.: 0 - Title: Masívna injekcia sa ujde viac malým. Pomoc potrebujú desaťtisíce firiem 02 - Modified: 2020-03-29 17:34:18 - Feat.: 0 - Title: Prvá pomoc pre zamestnancov či firmy. Pozrite si prehľad siedmich ekonomických opatrení 03 - Modified: 2020-03-30 08:31:15 - Feat.: 0 - Title: Je to podraz. Stále hrozí hromadné prepúšťanie, varujú najväčšie firmy 04 - Modified: 2020-03-30 20:34:46 - Feat.: 0 - Title: Záhadný limit núti firmy prepúšťať
01 - Modified: 2023-05-28 11:55:09 - Feat.: - Title: Prezidentka nechce rozhodnutie o svojej kandidatúre dlho odkladať, voči Ficovi pripravuje právne kroky 02 - Modified: 2023-05-28 10:20:20 - Feat.: - Title: Matovič poslal jasný odkaz, týkal sa Fica. Heger pomenoval vinníkov hádok z predchádzajúcej vlády 03 - Modified: 2023-05-26 09:11:47 - Feat.: - Title: OĽANO a priatelia. Matovičova strana ide do volieb s novým názvom, kandidátka obsahuje aj nezávislých 04 - Modified: 2023-05-25 15:27:18 - Feat.: - Title: Matovič vyzýva Fica, aby oznámil meno vraha novinára J. Kuciaka 05 - Modified: 2023-05-25 14:19:30 - Feat.: - Title: Ficov Smer spochybňuje vyšetrovanie v kauze vraždy Jána Kuciaka. Spomínal správy Lipšica so Zsuszovou
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. máj 2023 17:20