TASR/Dano Veselský
StoryEditor

Korčok pozval Lavrova na Slovensko, hovorili o slovensko-ruských vzťahoch

10.06.2020, 17:11
Podľa Ivana Korčoka sa doterajšie ekonomické vzťahy medzi Slovenskom a Ruskom výrazne zužujú na oblasť energetiky.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok pozval svojho ruského rezortného partnera Sergeja Lavrova na návštevu Slovenska a tohtoročnú konferenciu GLOBSEC.

Počas telefonického rozhovoru sa venovali aktuálnemu stavu slovensko-ruských vzťahov s dôrazom na obchodno-ekonomickú spoluprácu a aktuálnym medzinárodnopolitickým témam vrátane bezpečnostnej problematiky. TASR o tom informovali z tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

"Rusko považujeme za dôležitú krajinu, ktorá hrá významnú úlohu v medzinárodných vzťahoch. Chceme ďalej rozvíjať dvojstranné vzťahy na báze vzájomného rešpektu na prospech našich občanov," priblížil Korčok.

"Máme na viaceré otázky odlišné názory, vyplývajúce z nášho členstva v Severoatlantickej aliancii a Európskej únii, Slovensko rozhodne podporuje územnú integritu Ukrajiny a neuznáva anexiu Krymu. Na tom sa nič nemení. Tieto postoje nie sú však prekážkou, ale súčasťou nášho dialógu," konštatoval.

Minister zdôrazňuje, že jedným z nevyhnutných predpokladov pozitívneho posunu riešenia konfliktu na Ukrajine je implementácia Minských dohôd. Zároveň vyjadril znepokojenie z pokračujúceho násilia na Donbase, v dôsledku čoho neustále dochádza k obetiam na životoch aj v radoch civilného obyvateľstva.

Slovensko má podľa MZVaEZ záujem o pokračovanie spolupráce v oblasti dodávok energonosičov, vrátane udržania súčasného smerovania tranzitu ruského zemného plynu cez územie SR.

Podľa Korčoka sa však doterajšie ekonomické vzťahy medzi Slovenskom a Ruskom výrazne zužujú na oblasť energetiky a treba začať uvažovať o tom, kde je ďalší potenciál, vrátane možností pre slovenské firmy na ruskom trhu.

01 - Modified: 2024-02-25 13:04:30 - Feat.: - Title: Prezidentské voľby by vo februári vyhral Pellegrini, ukazuje prieskum. Druhú priečku by obsadil Korčok 02 - Modified: 2024-02-12 17:09:00 - Feat.: - Title: Akékoľvek cudzie záujmy sú Korčokovi prednejšie ako národnoštátny záujem Slovenska, vyhlásil Pellegrini 03 - Modified: 2024-01-28 14:42:58 - Feat.: - Title: V druhom kole volieb by vyhral Pellegrini, tesne sa ním by skončil Korčok, ukazuje prieskum agentúry Focus 04 - Modified: 2024-01-22 19:07:28 - Feat.: - Title: Rusko je otvorené rokovaniam o mieri, ale Zelenského pri moci nenechá, vyhlásil Lavrov 05 - Modified: 2024-01-16 11:35:13 - Feat.: - Title: Dynamické rokovania s Rusmi. Šéf ukrajinskej diplomacie Kuleba mal nutkanie vraziť Lavrovovi do nosa
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
27. február 2024 17:13