TASR/Dano Veselský
StoryEditor

Korčok pozval Lavrova na Slovensko, hovorili o slovensko-ruských vzťahoch

10.06.2020, 17:11
Autor:
HNHN
Podľa Ivana Korčoka sa doterajšie ekonomické vzťahy medzi Slovenskom a Ruskom výrazne zužujú na oblasť energetiky.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok pozval svojho ruského rezortného partnera Sergeja Lavrova na návštevu Slovenska a tohtoročnú konferenciu GLOBSEC.

Počas telefonického rozhovoru sa venovali aktuálnemu stavu slovensko-ruských vzťahov s dôrazom na obchodno-ekonomickú spoluprácu a aktuálnym medzinárodnopolitickým témam vrátane bezpečnostnej problematiky. TASR o tom informovali z tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

"Rusko považujeme za dôležitú krajinu, ktorá hrá významnú úlohu v medzinárodných vzťahoch. Chceme ďalej rozvíjať dvojstranné vzťahy na báze vzájomného rešpektu na prospech našich občanov," priblížil Korčok.

"Máme na viaceré otázky odlišné názory, vyplývajúce z nášho členstva v Severoatlantickej aliancii a Európskej únii, Slovensko rozhodne podporuje územnú integritu Ukrajiny a neuznáva anexiu Krymu. Na tom sa nič nemení. Tieto postoje nie sú však prekážkou, ale súčasťou nášho dialógu," konštatoval.

Minister zdôrazňuje, že jedným z nevyhnutných predpokladov pozitívneho posunu riešenia konfliktu na Ukrajine je implementácia Minských dohôd. Zároveň vyjadril znepokojenie z pokračujúceho násilia na Donbase, v dôsledku čoho neustále dochádza k obetiam na životoch aj v radoch civilného obyvateľstva.

Slovensko má podľa MZVaEZ záujem o pokračovanie spolupráce v oblasti dodávok energonosičov, vrátane udržania súčasného smerovania tranzitu ruského zemného plynu cez územie SR.

Podľa Korčoka sa však doterajšie ekonomické vzťahy medzi Slovenskom a Ruskom výrazne zužujú na oblasť energetiky a treba začať uvažovať o tom, kde je ďalší potenciál, vrátane možností pre slovenské firmy na ruskom trhu.

01 - Modified: 2022-07-26 13:02:37 - Feat.: - Title: Prezident SAZ hodnotí výkony Slovákov na atletickom ovále na EYOF 02 - Modified: 2022-07-25 13:02:09 - Feat.: - Title: Lavrov priznal, že cieľom Ruska je zvrhnúť ukrajinského prezidenta Zelenského 03 - Modified: 2022-06-07 11:28:29 - Feat.: - Title: Čierna Hora, Severné Macedónsko a Bulharsko zakázali prelet lietadla s Lavrovom. Ten sa chystá do Srbska 04 - Modified: 2022-06-03 11:10:09 - Feat.: - Title: NATO by malo zvážiť "de facto" členstvo Ukrajiny, uviedol na Globsecu Oleksij Reznikov 05 - Modified: 2022-06-03 09:23:43 - Feat.: - Title: Globsec: Transatlantickú cenu dostal celý ukrajinský národ
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
16. august 2022 14:58